Türkiye Türkçesinde bilgisellik kipi ve kesinlik dereceleri
Certainty levels and epistemic modality in Turkish
- Tez No: 394333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP EMEKSİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı -Ar, -DIr, -Abil ve -mAlI biçimbirimlerinin bilgisellik kipliği içerisindeki rolü ve işlevlerini saptamaktır. Çalışmanın odak noktası konuşmacının bilgi düzeyini ve inançlarını yansıtan öznel türünden yargılardır. Bu amaç doğrultusunda Palmer'in bilgisellik kipliği dizgesine dayalı olan bir tipolojik yaklaşım benimsenmiştir. Çalışmanın temel iddiası, -Ar, -DIr, -Abil ve -mAlI biçimbirimlerinin düşük olasılıktan yüksek olasılığa kadar uzanan değişik kesinlik dereceleri ifade ettikleridir; -Abil düşük olasılık ifade edip konuşmacının kesinsizliğini iletmektedir, -mAlI gözlemlenen kanıtlara dayalı yüksek olasılık, -Ar/-DIr ise genel bilgiye dayalı orta derecede kesinlik yansıtmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the specific role and function of -Ar, -DIr, -Abil and -mAlI morphemes under epistemic modality. We focus on purely subjective type of judgements which reflect the level of knowledge and beliefs of the speaker. In line with this purpose has been adopted a typological approach based on Palmer's epistemic modal system. The main claim of this study is that -Ar, -DIr, -Abil and -mAlI morphemes express varying degrees of certainty ranging from low possibility to high possibility; -Abil expresses low possibility and communicate the uncertainty of the speaker, -mAlI reflects high possibility based on observable evidence and -Ar/ -DIr convey a medium level of certainty based on general knowledge.