Türk ve Afganistan hukuklarında ticari işlerde faiz
The issue of interest in Turkey and Afghanistan's commercial transactions
  1. Tez No: 394332
  2. Yazar: MEENA ALEMİ JALAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EZGİ BAŞAK DEMİRAYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, ticari işlerde çok yaygın olan bir konu olarak faiz, Afganistan ve Türk mevzuatında karşılıklı olarak incelenmektedir. Bu amaçla, öncelikle faizin ne olduğunun anlaşılması için, faiz hakkında genel bilgi verilmektedir. Faizin tarihsel gelişimi de çalışmanın bu kısmında ele alınmaktadır. Sonraki bölümlerde ise Türk ve Afganistan mevzuatında ticari işlerde faiz konusunun, ayrıntılı bir şekilde incelenebilmesi için, her iki ülkenin hukukunda faizle ilgili düzenlemeler açıklanmaktadır. Özellikle ticari işlerde faizin özellikleri, faizin oranı, faizin türleri ve benzer konular, iki ülkenin mevzuatında incelenmektedir. Böylece, çalışmamızda, Türk ve Afganistan mevzuatında, ticari işlerde faizin nasıl olduğu ve bu iki ülkenin konuyla ilgili düzenlemelerinde ne kadar benzerlikler ve farklılıklar bulunduğu kısaca anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper is evaluating comparatively the issue of interest, as a very common issue in transactions related to commerce in today's World, according to Turkey's and Afghanistan's legal systems. For this purpose, in order to know what interest is, general information will be provided. Historical development of interest is a separate subject of this paper. In order to understand the issue, all laws and regulations related to interest in Turkey and Afghanistan will be analyzed with full details. Specially, characteristics of interest, kinds of interest, interest rate and similar other subjects in according to Turkey and Afghanistan commercial laws and regulations will be examined with details. By this way as a result, the situation of interest, differences and similarities about interest in both countries will be explained.