Füllerenelerin argon atmosferinde eldesi
- Tez No: 39439
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT ULUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
m ÖZET Bu çalışmada, fullerenelerin argon ortamında elde edilebirlikleri incelenmiştir. Fullereneler argon ortammda spektroskopik saflıktaki iki grafit arasında 20-90mbar argon basınçlarında ark oluşturularak elde edilmişlerdir. Argon gaz basıncının etkisi, ark sonucundaki ürünlerin toluen ile yıkanmasıyla elde edilen çözeltilerin UV-VIS ve İR soğurum spektrumlarmı alarak incelenmiştir. Sonuçlar 60mbar ve 90 mbar argon basınçlarında C«) ve Cyo'in elde edildiğini göstermektedir. Helyum' a ucuz bir alternatif olan Argon'un fullerene eldesinde asal gaz ortamı olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, the producibility of fullerenes in argon atmosphere has been investigated. Fullerenes in argon atmosphere have been produced by an electric arc discharge between two spectroscopic grade graphite rods at 20-90mbar argon pressures. The effect of argon pressure have been investigated by taking UV-VIS and IR absorbonce spectra of the solutions which were obtained after washing lie initial arcing products with toluen. Result indicate that C6o and C70 are produced in the argon pressure of 60mbar and 90mbar. It was concluded that argon standing as a cheap alternative to helium can be employed as on inert atmosphere for fullerene production.