Danjon astrolabı ile gezegen gözlemlerinin yapılması
  1. Tez No: 39438
  2. Yazar: YEŞİM ÖZHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ORHAN GÖLBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Bu çalışma; İnönü Üniversitesi Gök Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi'ne bağlı gözlem istasyonunda, 1993-1994 yıllarında yapılan gezegen gözlemlerine dayanmaktadır. Çalışmada, Mars, Jüpiter ve Venüs gezegenlerine ait toplam 35 geçiş gözlenmiştir. Gözlemlerin indirgenmesinde istasyonun ortalama enlem ve boylamı da bir veri olarak kullanılmaktadır. Bu değerler de yıldız gözlemleriyle elde edilmektedir. Bu çalışmada kullanılan ortalama enlem ve boylam değerleri 56 yıldız grubunun indirgenmesiyle elde edilmiştir. Daha ayrıntılı bir inceleme için yıldız gözlemlerinin hem nicelik hem de nitelik olarak biraz daha artmasını beklemek gerekmektedir. Bu çalışmaya esas teşkil eden gözlem sayısı 1993 yılında 9 ve 1994 yılında 26 olmak üzere 35 geçiş gözlemidir.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT This work is based on planet observations made in the astrolab station at the Space Sciences, Research and Development Centre of inönü University. 35 passages of Mars, Jupiter and Venüs have been observed; 9 of those were made in 1993, and the remaining observation were made in 1994. The avevage latitude and Longitude values used in this study are obtained by the reduction of 56 star groups. For a detailed study, one must increase the quality and the quantity of the star observations.