Farklı ağaç türlerine ait talaş ortamlarının Pleurotus ostreatus mantarının verimi, kalitesi ve antimikrobiyal aktivitesi üzerine etkileri
The effect of excelsior of different trees on yield, quality and antimicrobial activity of Pleurotus ostreatus mushrooms
  1. Tez No: 394451
  2. Yazar: SİBEL AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL ALPAY KARAOĞLU, PROF. DR. AYSUN PEKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma 5 farklı ağaç türüne ait (kavak (KT), kayın (KAT), meşe (MT), ıhlamur (IT) ve kızılağaç (KIT)) talaşların tek başına ve katkı maddesi olarak çay atığı (ÇA) ve buğday kepeğinin (BK) %20 oranında ilavesi ile hazırlanan 15 yetiştirme ortamının Pleurotus ostreatus (Jacq.ex Fr.) P. Kumm.mantarının verim ve kalitesi üzerine etkilerini belirlemek amacıyıa yapılmıştır. Yetiştirme ortamlarının nemi (% 63,73-72,91), pH'sı (pH 5.63-6.56), karbon (%47,60-60,18), azot (%0,11-1,41) ve 10 farklı mineral madde içerikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been done to determine the effects of excelsiors of different trees such as Populus (KT), Fagus (KAT), Quercus (MT), Tilia (IT) and Alnus (KIT) individually and with 20% supplementation of the addition agent of tea waste (ÇA) and the wheat bran (BK) on yield and quality of Pleurotus ostreatus(Jacq. ex Fr.) P. Kumm within15 different prepared habitat. Moisture of prepared habitat 63.73-72.91%, pH 5.63-6.56, carbon level 47.60-60.18%, nitrogen Level 0.11-1.41% and 10 different mineral substances were determined.