Buhar patlatma uygulanmış ayçiçeği saplarından enzimatik hidroliz yöntemiyle fermente şeker üretimi
Enzymatic hydrolysis of steam exploded sunflower stalks to produce fermentable sugars
- Tez No: 394468
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ÇÖPÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Kimya, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Biotechnology, Chemistry, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Yenilenebilir enerji, sürekli devam eden doğal süreçlerdeki var olan enerji akışından elde edilen enerji olarak tanımlanmaktadır. Bu kapsamda dünyadaki enerji açığını azaltmak ve çevre kirliliğini en aza indirmek amacıyla yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim artış göstermiştir. Biyoetanol üretimi ile kömür, petrol ve doğalgaz gibi fosil yakıtlara bağımlılıkta azalma olacağı düşünülmektedir. Bu çalışma kapsamında glikoz verimini daha fazla arttıracağı düşünülen NaBH4 kimyasal ön muamele işlemi ayçiçeği sapları üzerinde test edilmiştir. Ham numune, buhar patlatma işleminin ardından NaBH4, NaOH ve bu kimyasalların üç farklı konsantrasyonlarda karışımları ile ön muamele edilerek enzimatik hidroliz işlemine tabi tutulmuştur. Çalışma sonucunda elde edilen veriler NaBH4 ile ön muamele işlemine tabi tutulan örneklerde enzimatik hidroliz işlemi sonucunda glikoz ve ksiloz dönüşümlerinin %71,7 ve %59,7 (48 saat) olduğu belirlenmiştir. Diğer taraftan kimyasal ön muameleye tabi tutulmaksızın buhar patlatma işleminin lignini uzaklaştırmada (%21,2) en etkili yöntem olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Renewable energy is defined as energy derived from natural biomaterials. In this context, to reduce the energy deficit and to minimize the environmental pollution, the use of renewable energy sources must increase. It is expected to diminish the dependence on fossil fuels such as coal, petroleum products and gas by substituting them by biomaterials. The aim of this study is to examine the effect of NaBH4 pretreatment on glucose conversion of sunflower stalks. In this study, sunflower stalks were steam exploded and then pretreated with NaBH4, NaOH and the mixtures of three different concentrations of these chemicals. The material then hydrolyzed with enzymes to convert polymers sugars to monomers. Results showed that SE+%2 NaBH4 pretreatment was the most effective method gave the higher glucose and xylose conversion (71.71% and 59.7%; 48 hours). On the other hand, steam explosion alone was the most effective method for removing the highest amount (21.2%) of lignin.