Toplu konut projelerinin planlanmasında kritik faaliyetler için teknoloji kullanımının süre-maliyet ilişkisine etkisnin incelenmesi
Investigation of the effect to time-cost relation of technology use for critical activities,in planning of housing projects
  1. Tez No: 394479
  2. Yazar: ÜMRAN PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LATİF ONUR UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Büyük bir hızla gelişen dünyada verimli yatırımların hayata geçirilebilmesi için yalnızca fizibilite ve teknik uygulamalar konularının değil planlama ve maliyet yönetimi çalışmalarının da önemi giderek artmaktadır. Bu çalışmada Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ ) tarafından yapım ihalesi gerçekleştirilen bir toplu konut projesinin farklı planlama-maliyet ilişkileri araştırılmıştır. Bu amaçla metraj ve keşfi çıkartılan projenin sözleşme süresi esas alınarak ve kritik yol (CPM) kullanılarak iş programı yapılmıştır. Bunun ardından proje tamamlanma süresi farklı miktarlarda kısaltılarak alternatif CPM planlamaları yapılmıştır. Süre kısaltımları kritik faaliyetlerde yeni teknolojik uygulamalar yapılması esasına göre düzenlenmiştir. Her alternatif proje planı için aylık imalatlar ve istihkak bedelleri hesaplanmış, Net Bugünkü Değer (NBD) yöntemi ile baz proje teslim tarihine taşınmıştır. Proje süre kısaltımlarının getireceği ek maliyetler teknoloji kullanımının maliyetleri olarak hesaplara yansıtılırken, birim kısaltma süresine karşılık gelen tasarruf miktarları da genel giderlerdeki azalmaya eşit kabul edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, projenin ekonomik olarak en uygun olan süreye karşılık gelen ve sözleşmede belirtilen 18 aylık zamanda tamamlanmasının en uygun çözüm olduğu belirlenmiştir. Yazarlar, orta ve büyük ölçekli yapım projelerinin ihalelerinde süre-maliyet etütlerinin yapılmasının minimum maliyetli imalatların gerçekleştirilerek; gerek ülke gerek yapım firmaları bazında optimum çözümler için anahtar nitelik taşıdığı hususunun altını çizerler.
Özet (Çeviri)
In the developing World rapidly, not only feasibility and technical implenmentation but also planning and cost management effort shave an increasing importance.In this study, varied cost-planing construction procurement of housing development Project scarried out by Prime Ministry Development (Toki), were invesitigated.For this purpose,work program reviewed based on the contractual time of Project which has quantity and estimation and byusing network diagram.After that, alternative CPM plannings were obtained by reducing different proportion of time.Reducing of time edited according tothebasis of new technological applications. Foreach alternative Project plan, montly manufacture and ration costs were calculated, base Project has been moved to date of delivery by net present value (NPV) method. Additional costs of reducing Project time were reflected as costs of technology, also conserve a mount scorres ponds to the reduction unit time, were adoptedequal tothe eduction of expense.As a result of study; In conclusion, has been determined that to to be the most appropriate solution complete the in 18 months' time specified in the contract and corresponds to the economically most appropriate time of the project. The author semphasise that; prior to the procurement of medium and large scale construction projects, performing time-cost studies has a key at tribute for optimum solutions both national and construction companies, because performing time-cost studies provides minimum cost of production.