Antibakteriyel yeni bir nano-biyokompozit hazırlanması ve yüzey karakterizasyonu
Preparation and surface characterization of a new antibacterial nano-biocomposite
- Tez No: 418745
- Danışmanlar: PROF. DR. AYBEN KİLİSLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Nano-biyokompozitler; biyobozunabilir olmaları, çevreye ve insana toksik olmamaları ve biyo uyumlu olmaları sayesinde, biyo-nanoteknolojide ve insan sağlığını ilgilendiren her türlü kullanım alanında yer bulmaktadır. Kitin, kitosan, jelatin, selüloz ve nişasta gibi toksik olmayan, doğal polimerler nano-biyokompozit hazırlanmasında sıklıkla kullanılmaktadırlar. Bu tür biyopolimerler içerisinde homojen bir şekilde dağıtılan inorganik nanotanecikler ile malzemenin amaçlanan özellikleri kazanması sağlanmaktadır. Bu tez çalışmasında, kitosan biyopolimerinin yapısına katılan SiO2-ZnO içeren inorganik fazın, homojen dağılımının sağlanması sonucunda toksik olmayan ve biyobozunabilir yeni bir antibakteriyel nano-biyokompozit sentezlenmiştir. Nano-biyokompozitin yüzey özellikleri, Taramalı elektron mikroskopu (SEM-EDS), X ışını difraksiyonu (XRD) ve X-Işını Fotoelektron Spektroskopisi (XPS) teknikleri ile aydınlatılmıştır. Ayrıca sentezlenen yeni malzemenin termal kararlılığı Termogravimetrik Analiz (TGA) yöntemi kullanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nano-biocomposites have great interest in bio-nanotechnology and all the fields related to human health due to biodegradable, non-toxic for environment and human health, and biocompatible properties. Non toxic natural polymers such as chitin, chitosan, gelatin, cellulose and starch are frequently used in the preparation of nano-biocomposites. By dispersion of inorganic nanoparticles without agglomeration, these kind of polymers are gained unique properties. In this thesis, nontoxic and biodegradable a novel antibacterial nano-biocomposite are synthesized by providing nano-sized inorganic phase, which includes homogeneously distributed SiO2-ZnO into the chitosan biopolymer matrix. Surface properties of the new material were characterized by Scanning Electron Microscopy (SEM-EDS), X ray diffraction (XRD) and X-Ray Photoelectron Spectroscopy (XPS). In addition, the thermal properties of the synthesized new materials were studied by using Thermogravimetric Analysis (TGA) method.