Avrupa birliği uyum sürecinde Türkiye'nin su politikası, su hukuku ve su kaynakları yönetiminde yeniden yapılanmalar
Turkish water policies, laws and water resources management with in the framework of arrengements for european union
  1. Tez No: 353677
  2. Yazar: CEREN KÜÇÜKÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik ve Su Kaynakları Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Su insan yaşamının vazgeçilmez tek anahtarıdır. Teknolojinin gelişimi, insan nüfusundaki artış küresel boyutta su kaynaklarında azalmaya sebep olmuştur. Su gibi önemli bir değerin tartışmasız önemi sebebiyle, geçmişten günümüze insanlar ve ülkeler arasında anlaşmazlıklar ve geçimsizlikler olmuştur. Bu bağlamda su dünyanın en önemli meselelerinden biri haline gelmiştir. Bu çalışma kapsamında, su ve insan ilişkisinin farklı boyutları incelenmiştir. Gerek bölgesel, gerek ülkesel, gerekse dünya açısından değerlendirmeler yapılmıştır. Türkiye'nin sınıraşan ve sınır oluşturan suları hakkında bilgilere yer verilmiştir ve özellikle Türkiye'nin su konusunda içinde bulunduğu süreç, su yönetimi konusundaki mevcut kurumsal yapısı ve su hukuku incelenmiştir. Çalışmada aynı zamanda Avrupa Birliği ve Türkiye'nin su konusundaki mevcut durumu da ele alınmıştır. Su Çerçeve Direktifi ve amaçları incelenmiş, Türkiye'nin Direktif'e uyum süreci üzerinde durulmuştur. Avrupa Birliği'ne uyum süreci doğrultusunda su konusunda yapılması gereken tüm gereklilikler belirtilmiş ve bugüne kadar yapılan çalışmaların tamamına yer verilmiştir. 2013 yılında Türkiye'de yürürlüğe girmesi hedeflenmiş olan ancak girmeyen Su Yasası'nın taslağı incelenmiş, eksikleri ve geliştirilmesi gereken alanları belirlenmiştir. Bu çalışma Avrupa Birliği'ne aday ülke olan Türkiye'nin su konusunda yapması gerekenler, giderilmesi gereken eksikler ve bugüne kadar yapılmış olan yapılanmaların değerlendirilmesi ve günümüzün bu sürecine ilgi duyanlar için su yönetimi konusunda genel bir veri aynı zamanda referans olması amacı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Water is the irreplaceable key of everyone's life. Developments in technology and rapid increases in population in recent years have affected the number and the potentials of water resources in a negative way. Water also has caused divisions and conflicts since people have awaked to waters incontestable importance. In this regard, water has become the one of the most important issue of the world. İn this study, water and its relationship with people is examined in different aspects and, regional, territorial, and global assessments is done. Turkey's present legal system about water and present water sources management system is evaluated and imperfect parts of the systems have been determined and pointed out. Turkey's present“water relations”with European Union is discussed, and European Union's Water Framework Directive, its targets and Turkey's adaption period to the Directive are investigated in this study. All the things that have to be done during the process is specified and the ones that have performed are explicated. The New Water Law that had to come into effect in 2013 has not operational yet though its draft has issued in 2012. .This draft New Water Law is analysed and the imperfect parts are stated. This study is carried out to state and explicate all the institutive and juridicial needs about water and also to point out the ones performed in Turkey and also to be a reference for the ones that show interest to this subject.