Bazı bitki ekstreleri ve kimyasal maddelerin antioksidan aktiviteleri ve histon deasetilazın inhibisyonu
Antioxidant activities of some plant extracts and chemical compounds and inhibition of histon deacetylase
- Tez No: 394540
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİYE YANARDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Son yıllarda fitokimyasallar adı altında kimyasalların yerine geçebilecek bitki kökenli etken maddelerin alternatif tıpta önemli bir yer edinmesi üzerine, bu çalışmada çeşitli bitkilerden hazırlanan etanollü ekstrelerin ve bazı kimyasal maddelerin, histon deasetilaz enzimi üzerine inhibitör etkileri ve antioksidan aktiviteleri incelendi. Çalışmamızda kullanılan bitki ekstrelerinin ve kimyasal maddelerin tümünde histon deasetilaz inhibitör etkisi ve iki kimyasal hariç hepsinde antioksidan aktivite saptandı. Elde edilen sonuçlardan bitki ekstreleri ve kimyasal maddelerin antioksidan aktiviteleri ve histon deasetilaz enzimi üzerindeki % inhibisyon değerlerinin konsantrasyon artışı ile arttığı belirlendi. Yüksek oranda antioksidan aktivite ve histon deasetilaz inhibitör aktivitesi gösteren bitki ekstreleri ve kimyasal maddelerin, histon deasetilaz inhibitörü olarak sağlık alanında toksik özelliğe sahip kimyasalların yerine geçebileceği ya da ilaç tedavisine ilave olarak kullanımının uygun olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In recent years in view that plant-derived active substances under the name of phytochemicals have gained an important value in alternative medicine. In this study histone deacetylase inhibitory activity of ethyl alcohol extracts prepared from different plant and some chemical compounds as well as their antioxidant activity were investigated. It was determined that all the plant extracts and chemical substances used in our study showed histone deacetylase inhibitory effect and that all of them except two chemical substances have antioxidant activity. The results showed that antioxidant activity and inhibition % values of plant extracts and chemical compounds on histone deacetylase were increased in concentration dependent. It can be suggested that several plant extracts and chemical compounds which are potential sources of histone deacetylase inhibitors may be appropriate to be used as an additional support to drug treatment or instead of toxic chemicals in the field of health.