Development and implementation of a new intelligent safety package software for commercial vehicles
Ticari araçlara özgü yeni bir akıllı güvenlik paketi için yazılım geliştirilmesi ve uygulaması
- Tez No: 394594
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UĞRAŞ CUMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez ile ana fren sistemi ile paralel olarak çalışabilen; yokuşta kalkış destek sistemi, otomatik park freni ve durak freni fonksiyonlarını içeren bir akıllı güvenlik paketi yazılımının geliştirilmesi amaçlanmıştır. Geliştirilen sistem verileri araç üzerindeki CAN hattından, multiplex sistemin girişlerinden (MUX) ve sensörlerden okumaktır. Merkezi işlemci (ZR-32) gerektiği zamanlarda uygun fren kuvvetini akıllı güvenlik paketi yazılımı ile aktif veya pasif edecektir. Akıllı güvenlik paketi algoritması için gerekli yazılım LogiCAD yazılımı ile tasarlanmıştır. Araç sistemi ve akıllı güvenlik paketi ile ilgili bilgi ve uyarı mesajları gösterge paneli üzerindeki LCD ekran ile görüntülenmiştir. Gösterge paneli için gerekli yazılım Cavtan yazılımı ile tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to design and develop a software for Intelligent Safety Package, working parallel to main brake system and consisting of the Hill Start Assist Function (Hill - Holder), Automatic Park Brake and Halt Brake functions. The designed system is capable to collect the data from the vehicle CAN (Controller Area Network), MUX (Multiplexer) and sensors. ZR-32 (Body Controller) activates or deactivates appropriate brake force when needed by the intelligent safety package software. The necessary software for the intelligent safety package algorithm is designed by LogiCAD software. Information and warning messages related with vehicle system and intelligent safety package are displayed on an LCD screen which is placed on the instrument panel. The necessary software for the instrument panel is designed by Cavtan software.