Design, analysis and optimization of chassis for an electric vehicle
Elektrikli bir araç şasisinin tasarım, analiz ve optimizasyonu
  1. Tez No: 394593
  2. Yazar: EMRE KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR YAŞAR, YRD. DOÇ. DR. DURMUŞ ALİ BİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otomotiv Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı elektrikli bir araç için sağlam ve hafif bir şasi tasarlamaktır. Tasarım ölçütleri ve sınırlamaları TÜBİTAK elektromobil yarış kurallarından edinilmiştir. Tasarım için birbirinden farklı şasi tipleri farklı geometrilerde oluşturulmuş ve 18 adet tasarım bilgisayar destekli tasarım yazılımıyla oluşturulmuştur. Tasarımlar sonlu elemanlar analizi yazılımıyla analiz edilmiş ve performans özellikleri parametrik ve yapısal olarak optimize edilmiştir. Elde edilen final tasarımı alüminyum 5042-H19 malzemeli uzay çatı şasi tipine sahiptir ve 28.163 kg ağırlığındadır. Tasarımın maksimum von-Mises gerilmesi 15.465 MPa'dır ve bu değer malzemenin 345 MPa olan akma dayanımının çok altındadır. Şasinin burulma direnci 2.495 mm maksimum burulma deformasyonundan elde edilmiş ve 1828.289 Nm/deg olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to design rigid and lightweight chassis for an electric vehicle. Design criteria and constraints are obtained from the TÜBİTAK electromobile racing rules. Various chassis types with different geometries are considered and 18 units of chassis are designed using computer aided design (CAD) software. Designs are analysed using finite element analysis (FEA) software and performance characteristics are parametrically and structurally optimized. Final design has aluminium 5042 H¬-19 space frame structure type and weighs 28.163 kg. Maximum von-Mises stress of the design is 15.465 MPa and the value is far below the material's yield strength of 345 MPa. Torsional stiffness value of the chassis is generated from the result of 2.495 mm maximum torsional deformation and calculated as 1828.289 Nm/deg.