Farklı gelişme faktörlerinin Rhodotorula spp.'nin pigment üretimi üzerine etkisi
Influence of different growth factors on pigment production of Rhodotorula spp.
  1. Tez No: 394610
  2. Yazar: GÖZDE KONURAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ERGİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, 7 farklı Rhodotorula spp.'nin (R. glutinis, R. mucilaginosa, R. bacarum, R. bogoriensis, R. minuta, R. graminis ve R. armeniaca) farklı ortam koşullarındaki (pH, çalkalama hızı, aydınlatma) karotenoid üretim miktarları belirlenmiştir. Bu çalışmadaki pigment üretiminde kültür ortamı pH: 5,5 ve 6,0, ışık:0 ve her biri 83 W olan 3 ampul, çalkalama hızı:150 ve 180 rpm olacak şekilde ayarlanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre en yüksek karotenoid miktarı Rhodotorula glutinis tarafından pH 6'da, 180 rpm ve aydınlık ortamda elde edilmiştir. Bunu R. mucilaginosa, R. graminis, R. minuta, R. armeniaca, R. bogoriensis takip etmiştir. En düşük karotneoid üretiminin ise R. bacarum tarafından sentezlendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, carotenoid production quantities of 7 different Rhodotorula spp. (R. glutinis, R. mucilaginosa, R. bacarum, R. bogoriensis, R. minuta, R. graminis and R. armeniaca) in different cultivation conditions (pH, agitating speed, irradiation) are determined. In this study, culture medium is set to be pH:5,5 and 6,0, irradiation: 0 and 3 lamp each of 83 W, agitation speed: 150 and 180 rpm for pigment production, According to the obtained results, highest amount of carotenoids synthesized by Rhodotorula glutinis at 180 rpm, irradiated and pH 6. It has followed by R. mucilaginosa, R. graminis, R. minuta, R. armeniaca, R. bogoriensis. It is determined that lowest carotenoid production obtained by R. bacarum.