Real time elbow joint angle estimation using sEMG signals
Yüzeyel EMG işaretlerini kullanarak gerçek zamanlı dirsek eklem açısının tahmini
  1. Tez No: 394611
  2. Yazar: DURMUŞ ALİ EROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CABBAR VEYSEL BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yüzeyel Elektromiyografik işaret, girişimsel olmayan şekilde edinilmesi ve kullanıcının isteğiyle doğrudan ilişkili olması sebebiyle protez cihaz kontrolü için uygundur. Bu tez, biceps ve triceps kaslarından edinilen Yüzeyel EMG işaretlerinden gerçek zamanlı dirsek eklem açısının tahmini için bir algoritma sunar. Tezde geliştirilen algoritma ortalama mutlak değer, ortalama karekök ve dalga boyu gibi zamana dayalı öznitelik çıkarma yöntemleri kullanır. Çıkartılan yüzeyel EMG öznitelikleri kullanılarak yapay sinir ağları özellikle Çok Katmanlı Algılayıcı ve Genel Regresyon sinir ağı tarafından eklem açısı tahmini gerçekleştirilir. Tüm sistem gerçek zamanlı donanım düzeneğinde uygulandı ve test edildi. Sonuçlar, geliştirilen yöntemin protez kol cihazının pozisyon kontrolü için başarılı bir şekilde kullanılabilirliğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The Surface Electromyographic (sEMG) signal is convenient for prosthetic device control due to its non-invasive acquisition and its intrinsic relation to the user's intention. This thesis presents an algorithm for estimation of the real time elbow joint angle from sEMG signals acquired from the muscles of biceps and triceps. The algorithm developed in the thesis uses time-domain feature extraction methods such as mean absolute value (MAV), root mean square (RMS) and waveform length (WL). Estimation of the joint angle using extracted sEMG features is performed by Artificial Neural Networks (ANN), specifically a Multilayer Perceptron (MLP) and a general regression neural network (GRNN). The overall system is implemented and tested in a real time hardware setup. The results indicated that developed method could be successfully used for a prosthetic arm device posture control.