Atdişi mısırda (Zea mays L. Indentata Sturt.) yavaş salımlı azotlu gübrenin tane verimi ve verim öğelerine etkileri
Effects of controlled release nitrogen fertilizer on dent corn (Zea mays L. Indentata Sturt.) grain yield and yield components
- Tez No: 394612
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALEDDİN BARUTÇULAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, yavaş azot salımlı üre (Küre) gübresinin, at dişi mısırda tane verimi ve verim öğelerine etkisini saptamak amacıyla yürütülmüştür. Çalışma, tarla denemesi olarak, Çukurova Üniversitesi araştırma alanında 2012 yılı ana ürün yetiştirme sezonunda gerçekleştirilmiştir. Deneme deseni, N uygulama zamanı (Ekim ve [Ekim+V6 büyüme dönemi]) ana parsel, N düzeyleri (0, 15, 20, 25, 30, 35 kg N da-1) alt parsel ve gübre tipi (kontrol (normal üre: Nüre) ve Küre) alt alt parseller, dört tekrarlamalı olarak kurulmuştur.. Sonuç olarak; Küre tane verimini Nüre uygulamasına oranla %2.7 azaltmıştır. Azot miktarındaki artış etkisinin tane veriminde sağladığı en yüksek katkı, Nüre'nin dekara 30 kg uygulaması ile sağlanmıştır. Temel verim bileşenlerinden, tane ağırlığı ile birim alandaki tane sayısı arasında önemli bir ilişkili bulunmamıştır. Tane ağırlığı, azotun tamamının ekimde verildiği koşulda, incelenen diğer özelliklerin büyük çoğunluğu ile güçlü ilişkiler göstermiştir. Tane sayısı ise az sayıda özellikle ilişki göstermiştir. Tane azot oranı artan azot miktarı ile artmıştır. Azot uygulamalarının dane verimine sağladığı en yüksek katkı, N'un dekara 25 kg'dan 30 kg'a çıkarılması ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to study the effects of controlled nitrogen (Kurea) release fertilizer on grain yield and yield component of dent corn, an experiment was conducted at experimental area of field crops of Cukurova University during the main crop growing season (2012). The experiment was designed as a spilt-split plot based on randomized complete block design with four replications. The treatments could be summarized as follows, main plots included (a) sowing and [sowing+V6 growth stage], sub plots included (b) N levels (0, 15, 20, 25, 30, 35 kg N da-1) and sub-sub plots included (c) N fertilizer type (normal urea:Nurea and Kurea) The results showed that application of Kurea was reduced 2.7% of grain yield than Nurea. Grain yield increased with increased nitrogen rate up to 30 kg N da-1 beyond which no appreciable increase was observed. Relationship between basic grain yield, grain number and grain weight was not significant with one another. When the Nurea applied in the sowing time, grain weight was superiorly related with number of traits, but relationship between grain number with other traits were not significant to low levels. In conclusion, based on grain yield attributes, the optimal nitrogen fertilization rate (25 kg N da-1 to 30 kg N da-1) was the best suggestion to obtain highest maize grain yield.