Investigation and analysis of switching ripple filters for three-phase four-wire Shunt Active Power Filter
Üç faz dört tel paralel aktif filtre için anahtarlama dalgacık süzgeçlerinin incelenmesi ve analizi
- Tez No: 394616
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Aktif Güç Filtre'sinin birçok kombinasyonu olmasına karşın paralel aktif güç filtresi (PAGF) literatürde çok çalışılmış olup ticari olarak ta endüstride daha çok tercih edilmektedir. Paralel Aktif Güç Filtreleri daha çok akım kaynağı olarak kontrol edilmekte ve sistemdeki harmonikleri, reaktif gücü ve yükteki akım dengesizliğini kompanze etmek için kullanılmaktadır. Paralel Aktif Güç Filtresi aynı zamanda üç faz dört tel şebekelerde kullanıldığında nötr akımını da kompanze edebilmektedir. Aktif güç filtreleri kompanzasyonu sağlamak için gerilim kaynaklı çevirgeç kullanmaktadır. Çevirgeçler yüksek frekanslarda tetiklendiği için yüksek frekanslı dalgacık sinyalleri oluşturmaktadır. Anahtarlama dalgacık filtreleri bu problemi çözmek için kullanılmaktadır. Bu tezde farklı anahtarlama dalgacık filtresinin tasarımı ve performans karşılaştırma çalışmaları yapılarak incelenmiştir. Bu tez çalışmasında LCL ve LLCL filtreleri üzerinde yoğunlaşmıştır. Ayrıca filtrelerin rezonans durumunu bastırmak için aktif ya da pasif damping metotları kullanılmıştır. Tüm kontrolcüler Matlab Function bloğuna C programlama diliyle yazılmıştır. MATLAB/SIMULINK simulasyon programında birçok durum incelenmiş ve elde edilen sonuçlarda, Anahtarlama Dalgacık Filtrelerinin yüksek frekanslı harmonikleri başarılı biçimde bastırdığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many studies of Shunt Active Power Filters (SAPF) in the literature and applications of SAPF in industry while Active Power Filter (APF) has different topologies. SAPF is mostly preferred to be used as current source controlled, and used for compensating of harmonic currents, reactive power and unbalance of load current. Shunt APFs, which are acting as a current source, can also be used for the compensation of neutral current. Voltage Source Inverters (VSIs) are used while compensating these power quality problems. Since VSIs are fired by high switching frequencies, high frequency harmonics occur at point of coupling connection. Switching ripple filters are used to reduce the effects of high frequency harmonics. In this thesis, different switching ripple filters are investigated by constituting design and comparing their performances. In this thesis, LCL and LLCL filters are focused on. Besides, different passive and active damping methods are examined and compared with respect to damping capability and ripple suppresion performances. All controllers are written in Matlab Function block via C programming language. Accordingly, the results are obtained by using MATLAB/SIMULINK, it is observed that Switcihing Ripple Filters can mitigate switching ripples successfully through LCL and LLCL filter with different damping methods.