Mersin ofiyolitine ait magmatik ve metamorfik kayaçların U-Pb yöntemi ile yaşlandırılması
U-Pb dating of igneous and metamorphic rocks from the Mersin ophiolite
- Tez No: 394615
 - Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN PARLAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 151
Özet
Türkiye'nin güneyinde yer alan Mersin ofiyoliti; doğuda Ecemiş fayı ve kuzeyde Bolkardağ metamorfikleri ile tektonik ilişkili, güney ve batıda ise Miyosen karbonatları tarafından uyumsuz olarak üzerlenmektedir. Tabandan tavana doğru; Toros karbonat platformu, ofiyolitli melanj, metamorfik dilim kayaçları ve ofiyolit (okyanusal litosfer kalıntıları) tektonostratigrafisi ile temsil edilmektedir. Yüksek lisans tez kapsamında Mersin ofiyolitine ait magmatik ve metamorfik kayaçlarda U-Pb SIMS tarihlendirmesi yapılmıştır. Zirkon ve rutil minerallerinden yapılan U-Pb tarihlendirmesi sonucunda; magmatizma yaşının 98.9 - 80.2 My arasında ve metamorfizma yaşının ise 108-80 My arasında olduğu ortaya çıkmıştır. Magmatizma ve metamorfizma oluşumunun eş zamanlı olmasından dolayı okyanus içi ortamda dengeli yitim zonu (steady state subduction) modeli kapsamında olaylar gelişmiştir. Elde edilen tüm veriler eşliğinde; Mersin ofiyoliti, Geç Kretase'de İç Toros okyanusunda okyanus içi yitim zonu üzerinde oluşmuş ve Toros platformu üzerine yerleşmiştir.
Özet (Çeviri)
The Mersin ophiolite, situated in southern Turkey, is tectonically bounded by the Ecemiş fault to the east and the Bolkardağ metamorphics to the north and in turn unconformably covered by the Miocene carbonates in the south and west. The tectonostratigraphy from bottom to top, is characterized by the Tauride carbonate platform, ophiolitic mélange, metamorphic sole and oceanic lithospheric remnants. In the frame of MSc study, U-Pb SIMS dating has been performed on the metamorphic and magmatic rocks of the Mersin ophiolite. On the basis of the zircon and rutile U-Pb dating; duration of the magmatism ranges from 98.9 to 80.2 Ma and the metamorphism from 108 to 80 Ma. Similar ages obtained from the magmatic and metamorphic rocks suggest that they formed in a steady state subduction in an oceanic environment. All the data suggest that the Mersin ophiolite formed in suprasubduction zone setting within the Inner Tauride Ocean in Late Cretaceous and was emplaced onto the Tauride platform.