PSCAD modeling of transmission lines in İstanbul district, problems and improvement of the system using statcom
İstanbul bölgesi̇ndeki̇ i̇leti̇m hattinin PSCAD' te modellenmesi̇, problemler ve statcom kullanilarak mevcut durumun i̇yi̇leşti̇ri̇lmesi̇
  1. Tez No: 394617
  2. Yazar: MERAL AY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UĞRAŞ CUMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışmasında, İstanbul bölgesindeki Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) 1. İletim Tesis ve İşletme Grup Müdürlüğü tarafından işletilen 154 kV İkitelli-Yenibosna 1-2 çift devre havai iletim hattı, işletmeci verileri ile PSCAD/EMTDC içerisinde yer alan hat sabitleri alt programı kullanılarak modellenmiştir. Ayrıca, PSCAD/EMTDC' de hazır modül olarak yer alan ve FACTS aygıtı olan, üç fazlı 6-darbeli Statik Senkron Kompanzatör (STATCOM) kompanzasyon amacıyla uygulanmıştır. PSCAD/EMTDC programının grafiksel ara yüzü kullanılarak elde edilen iletken modeli ve STATCOM prototipinin performansı gözlemlenmiştir. Bilgisayar benzetim programının sonuçları, STATCOM' un gerilim regülasyonu ve yüklerin kompanzasyonunda çok büyük önem taşımakta olduğunu ve iletilebilir aktif güç miktarını arttırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, 154 kV İkitelli-Yenibosna 1-2 double circuit overhead transmission line which is operated by Turkish Electricity Transmission Incorporated Company (TEİAŞ) 1. Transmission Installation and Operation Group Management in İstanbul district is modeled by using conductor constants subroutine of Power System Computer Aided Design/Electromagnetic Transients including DC (PSCAD/EMTDC) with operator data. Also, three phase 6-pulse Static Synchronous Compensator (STATCOM) which is a FACTS device and located under PSCAD/EMTDC like a disposed module is used for compensation purposes. The performances of obtained conductor model and prototype STATCOM are observed by using graphically interface of PSCAD/EMTDC. The computer simulation results show that STATCOM substantially has a place in regulating voltage and compensating loads and increasing the transmitted active power amount.