İstatistiksel kalite kontrol yöntemlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative investigation of statistical quality control method
- Tez No: 394620
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN TAMER KAYAALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Tavukçuluk İşletmesinde satışa sunulan Nick Brown tavuk ırkına ait yumurtaların, istatistiksel kalite kontrol yöntemleri kullanarak kalitesini ölçmek amacıyla yapılmıştır. 20 haftalık yürütülen denemede, haftada 4 gün işletmeye gidilerek rastgele 80 yumurta alınmıştır. Alınan her bir yumurta için dış kalite özelliklerinden kırılma direnci ve yumurta ağırlığı, iç kalite özelliklerinden ak indeksi ve sarı indeksi tespit edilmiştir. Sürecin kontrolünü sağlamak amacıyla kullanılan yedi istatistiksel kalite kontrol yöntemlerinden verilere uygun olan histogram grafiği, gövde-yaprak grafiği, çetele diyagramı, serpilme diyagramı ve kontrol grafikleri çizilmiştir. Bu yöntemlerin benzerlikleri ve farklılıklarını belirlemek amacıyla yöntemler karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, Cukurova University Faculty of Agriculture Department of Animal Science Poultry Businesses Nick Brown sold the eggs of chicken breeds has been carried out to measure the quality by using statistical quality control methods. 20-week trial conducted in 80 randomly eggs were taken 4 days a week by going to the company. Taken from external quality characteristics for each egg breaking strength and egg weight, albumen index and yolk index of internal quality characteristics it has been identified. In order to control the process used according to the data of the seven statistical quality control methods histogram graph, stem and leaf plot, tally chart, scatter diagram and control charts were drawn. Methods to determine the similarities and differences of these methods are examined comparatively.