Farklı derim sonrası uygulamaların sofralık üzümlerin soğukta muhafazasına etkileri
Effects of different postharvest applications on cold storage of the table grapes
- Tez No: 394624
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR DÜNDAR, DOÇ. DR. FATİH ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, 2013–2015 yılları arasında Çukurova ve Ege Üniversiteleri Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümleri soğuk hava depolarında ve hasat sonrası fizyoloji laboratuarlarında yürütülmüştür. Çalışma 'Red Globe' ve 'Alphonse Lavallée' çeşitleri kullanarak 5 farklı uygulamanın depolama süresine ve kaliteye etkisini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Manisa ilinden tam olum döneminde hasat edilen üzümler SmartPac (SP) ve SmartPac+SO2 ambalaja konulmuştur ve ağzı klipslerle kapatılmıştır. Diğer uygulamalar ise kasalar içindeki polietilen torbaların içine konarak ön soğutmadan sonra üzümlerin üstüne (ÜSO2), altına ve üstüne (AÜSO2) pedler konarak ve SO2 pedleri konmadan (Kontrol) ağzı klipslerle kapatılmıştır. SP, ÜSO2 ve AÜSO2 pedleri sırasıyla 4,5 g, 6,5 g ve 6,5+1,5 g sodyum metabisülfit içermektedir. Üzüm meyveleri -0.5oC ve %90 oransal nemde 150 gün süreyle depolanmıştır. Sonuç olarak muhafaza süresince her iki yılda da ağırlık kayıplarında artışlar, SÇKM miktarında, toplam şeker miktarı ve SP ambalajlarında SO2 konsantrasyonu kararlı bir şekilde azalışlar gözlenmiştir. Farklı uygulamaların üzüm tanelerinin saptan kopma kuvvetine, rengine (L*, a*, b*, ho), SÇKM, titre edilebilir asit miktarı ve pH değerine etkisi birbirine benzerlik göstermiştir. Kontrol ve SP uygulamalarında sırasıyla 60 ve 90 günlük depolama sonrası görülen çürüklük gelişimleri ve sap kahverengileşmesi önemli düzeyde olmuştur. SO2 pedi uygulanmayan üzümlerin 30 gün süreyle başarıyla depolanabileceği, 60 gün süreyle depolanması planlanıyorsa, SO2 pedin yerine, SP ambalajı tercih edilebilir. AÜSO2 ve ÜSO2 uygulamaları 120 günlük depolama için iyi sonuç vermiştir. Ancak SO2 zararı riski yaratmasından dolayı ÜSO2 uygulaması tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out in University of Çukurova and University of Ege, Department of Horticulture, Postharvest Physiology laboratory and cold storage rooms during 2013 and 2015. The study 'Red Globe' and 'Alphonse Lavallé to' using varieties were carried out using five different applications in order to investigate the effect of storage time and quality. Grapes were harvested at fully ripe stage from a vineyard of Manisa province and then the SmartPac (SP) and SmartPac + SO2 put into packaging, and enclosed with clips. Other group of the samples were packed in polyethylene MAPs. After the precooling process, the SO2 pads were placed at different positions above the grapes, at the top and bottom and no SO2 pads as the control group and then closed. SP, with SO2 pads above the grapes and top - bottom had 4.5 g, 6.5 g and 6.5 g and 1.5 g of SO2 respectively. Samples were stored at -0.5oC and 90% relative humidity for 150 days. As a result, an increase in both years weight loss during preservation, reduction in the amount of TSS, a reduction in the amount of total sugars, SO2 concentrations in SP packaging has decreased steadily during storage. Different SO2 generating pads showed similar effects on berry removal force, L*, a*, b*,ho values, total soluble solids, titratable acidity, maturity index and pH. After 60 and 90 days of storage, decay development and stem browning became significant in the control group and SP applications. SO2 ped untreated grapes can be successfully stored for 30 days, if the package is planned to be stored for 60 days SP carbolin preferences. AÜSO2, ÜSO2 applications gives good results for 120 days of storage, but due to the risk of creating SO2 damage ÜSO2 application may be preferred.