Şeftali, nektarin ve kayısılarda şarka hastalığına dayanıklılık ıslahı üzerine araştırmalar
Researches on resistance breeding of sharka disease in peach, nectarine and apricots
  1. Tez No: 394623
  2. Yazar: CEREN ÜNEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYZİN KÜDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Mühendislik Bilimleri, Biotechnology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmada, melezleme ıslahı yöntemi ile Şarka hastalığına dayanıklı şeftali, nektarin ve kayısı bireyleri elde etmek amaçlanmıştır. Erik beneklenme virüsünün (Plum pox virus) sebep olduğu“Şarka hastalığı,”sert çekirdekli meyvelerin en önemli hastalığıdır. Bu hastalık hemen hemen tüm sert çekirdeklilerde görülmekte, ancak ekonomik olarak özellikle kayısı, erik ve şeftalilerde önemli zararlara yol açmaktadır. Şarka ileriki yıllarda ülkemiz içinde tehdit oluşturabileceğinden yürütülen bu araştırmada, Türkiye için önemli olan yerli kayısı çeşitler ile ticari öneme sahip şeftali ve nektarin çeşitlerinde melezleme ıslahı yolu ile Şarka hastalığına karşı dayanıklı çeşitlerin elde edilmesi amaçlanmıştır. Bunun için Yerli kayısı çeşitleri Hacıhaliloğlu ve Kabaaşı ile Şarka'ya dayanıklı olduğu bilinen yabancı kayısı çeşitleri; Stark Early Orange, Rojo Pasion, Murciana, ayrıca Prunus davidiana klonu P1908 (şeftali) çeşitleri ile melezlemeler yapılmıştır. Şeftalilerde ise, ticari şeftali ve nektarin çeşitleri olan Flored ve Carolina dayanıklı genotiplerden Stark Early Orange ve P1908 (şeftali) çeşitleri melezlenmiştir. Elde edilen melez bireylerde markır seleksiyonu ile ilgili genin varlığı araştırılmış, dayanıklı olduğu varsayılan genotipler tespit edilmiştir. Toplam 12 kombinasyona (FLxSEO, FLxP1908, CLxSEO, CLx1908, KAxSEO, KAxP1908, HHxSEO, HHxP1908, MRxHH, MRxKA, RPxSEO, RPxKA) ait toplam 365 melez bireyde SSR markırları (P GS1.21, PGS1.24 ve ZP002) ile yapılan PCR testlerinde 138 melez bireyin gelecekte yapılacak çalışmalar için umut veren genotip olarak varsayılacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to obtain resistant peach, nectarin and apricot genotypes to“Sharka”disease with cross breeding method. Plum pox virus (PPV) causing Sharka disease is the most important viralagent for stone fruits. This disease is most harmful to apricot, plum and peach trees.In this study, local apricot varieties Hacıhaliloğlu and Kabaaşı, were crossed with foreign apricot varieties Stark Early Orange, Rojo Pasion, Murciana and P 1908 (peach clone from Prunus davidiana) known to be resistant to PPV. For peaches, commercial peach varieties Flored and Carolina were also crossed with Stark Early Orange (apricot) and P 1908 clone (peach). A total of 365 genotypes from crossing among 12 combinations (FLxSEO, FLxP1908, CLxSEO, CLx1908, KAxSEO, KAxP1908, HHxSEO, HHxP1908, MRxHH, MRxKA, RPxSEO, RPxKA were tested with SSR markers (P GS1.21, PGS1.24 ve ZP002). Approximately 138 genotypes PPV resistance were expected to be candidate for PPV resistance in future studies.