Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları çerçevesinde ifade özgürlüğü
European Court of Human Rights on freedom of expression in the framework decision
- Tez No: 394634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
İnsanlar dünyada var oldukları günden bu güne kadar güvenlik, beslenme, barınma vb. ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra, gelecekte de bu ihtiyaçlarını kesintisiz olarak karşılayabilmek, geleceklerini güvence altına almak, ülkelerini korumak için topluluklar (milletleri) ve devletleri oluşturmuşlardır. Kurdukları devletin güvenliği ile halkın sosyal, ekonomi, adalet, sağlık, güvenlik vb. toplumsal problemlerini çözmek, insanların mutluluklarını sağlamak için de bu hizmetleri yürütecek teşkilatlar kurmuşlardır. Bu teşkilatları ve devlet hizmetlerini koordine etmek üzere kendi aralarından yöneticiler seçmişlerdir. Yönetimde söz sahibi ve güç sahibi olanlar devletin ve toplumun problemlerinin çözülmesine yönelik toplumsal ve siyasal kararların alınmasında kendi fikirlerinin daha etkili olacağını, başkalarının düşüncelerinin fayda sağlamayacağını, devlete ve halka zarar vereceğini, kesinlikle bu düşünce ve fikirlerin ortadan kaldırılması gerektiği düşüncesiyle, düşüncelerin açıklanmasını (ifade edilmesini), o düşünce etrafında oluşan örgütlenmeleri yasaklamışlar, bu düşünce, kendilerinden farklı düşünenlerin özgürlüğünü güç kullanarak kısıtlamışlar hatta hayatlarına son vermişlerdir. Tarih boyunca milyonlarca insan dünya ve dini düşüncelerini açıkladıkları veya yaydıkları, bu doğrultuda örgütlendikleri için birçok işkencelere ve katliamlara maruz kalmışlardır. Düşünme, insana özgü bir kavramdır. Düşünce ile insan arasındaki ilişkiyi Descartes,“düşünüyorum o halde varım”sözleriyle ifade etmiştir. İnsan ve düşünce birlikte vardır. Düşünce de tabiatı gereği açıklanmalı ve toplumda tartışılmalıdır. Sağlıklı bir toplumun olmazsa olmaz şartı; her bireyin toplumsal problemlerle ilgili düşüncelerini, doğru bildiği çözümleri herhangi bir engelleme olmadan açıkladığı, düşüncesinin toplumda açıkça görüşüldüğü ve tartışıldığı, düşüncesinin toplumsal mutabakatla kabul veya ret edilebildiği bir toplum düzenidir. İfade özgürlüğü, bilgilenme ve bilgilendirme, düşünce ve kanaatleri herhangi bir engelleme olmadan açıklama, yayma hakkı ve özgürlüğünü kapsamaktadır. Ancak her özgürlüğün bir sınırı olduğu gibi düşünce özgürlüğünün de bir sınırı olmalıdır. Richard Overton bu durumu“Hiç kimsenin benim haklarım ve özgürlüklerim üzerinde; benim de başkalarının özgürlükleri üzerinde hakkım yoktur”demek suretiyle özgürlüklerin sınırının ne olması gerektiğini özetlemiştir. Özgürlüğün sınırı da başkalarının hak ve özgürlüğünün başladığı yerde bitmelidir. İfade özgürlüğü demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından birisidir. Demokrasi, insanların kendi kendini yönettiği yönetim şekli olmakla birlikte bireylerin ifadesini yansıtmakta en önemli bir araçtır. Bu nedenle bireyler demokratik yönetimlerde, yönetime katılabilmede, ifade hürriyetine ve tartışma ortamına sahip olabilmelidirler. Devletler iç hukuklarında bu özgürlüğü sağlamaya çalıştıkları gibi, uluslararası hukuk düzenlemelerinde de bu haklar koruma altına alınmıştır. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi de bu düzenlemelerden birisidir. Sözleşmenin İfade Özgürlüğünü düzenleyen 10. Madde hükümleri ile İfade özgürlüğünün çerçevesi belirlenmiştir. İfade özgürlüğü Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin uygulamada en çok önüne çıkan konulardan birisidir. Bu kararlarda çok önemli ilkeler geliştirilmektedir. Türkiye hakkında da verilen kararlar ile bir kısım ilkeler ortaya çıkmıştır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin 10. maddeyle ilgili olarak vermiş olduğu kararların ışığında, ifade özgürlüğü üç bölüm halinde incelemeye çalışacağız.
Özet (Çeviri)
People in the world living from day to day have enough security, nutrition, shelter and so on into the future, as well as meet the needs of this continuously meet the needs, to secure their future, to protect their communities (Nations) countries and States have formed. Their social security of the State, the economy, justice, health, social security, etc., to solve their problems, and to ensure that people's happiness will conduct these services have established agencies. The services of these agencies and Government to coordinate among themselves, they choose their rulers. Those who have a say in management, and power to solve problems of State and community-oriented social and political decisions would be more effective in their opinions, will not benefit the State of thinking of others and would harm the public definitely needs this elimination of thoughts and ideas, thinking, thoughts of the disclosure (to express), he forbade the organisation formed around, thinking these thoughts, using the power of the freedom of thinking different from them kısıtlamışlar even lives are ended. Throughout history, millions of people in the world and we have clarified their thoughts or religious ones, in this direction, örgütlendikleri was exposed to many to torture and massacres are. Thinking is a concept specific to the person. The relationship between human beings with thoughts of Descartes,“I think therefore I am”the words stated. There are people and ideas together. Due to the nature of thought is explained and should be discussed in the community. The sine qua non condition for a healthy society; thoughts on the social problems of every individual, without any blocking right know solutions announced explicitly discussed and discussed in society of the thoughts, the idea of social consensus can be accepted or rejected is a Community scheme. Freedom of expression, information and information, ideas and opinions, without blocking any description, propagation and covers your freedom. However, as with all freedom freedom of thoughts a limit must be a limit. Richard Overton in this State“no one my freedom and my rights over; I have no right to ”freedom of others or by the means of freedom should be the limit of what summarizes. Limit the freedom of others rights and freedom must end where it began. Freedom of expression is one of the essential elements of democracy. Democracy, people although a self-directed form of Government reflect the testimony of most of the individuals is an important tool. Therefore relevant in the administration of democratic Governments, individuals, the right to freedom of expression and must be able to have that discussion. States like they tried to provide this freedom in domestic law, the international legal regulation of these rights has been taken under protection. The European Convention on human rights is one of these arrangements. The agreement regulates the freedom of Expression 10. The provisions of the freedom of Expression has been determined the framework with the item. Freedom of expression the European Court of human rights in practice is that most front. This is a very important policy decisions are being developed. Turkey with decisions made about a number of principles have emerged. The European Court of human rights 10. as for the item in the light of that decision, we will try to study in three divisions to the freedom of expression.