Özelleştirme perspektifinden kılavuzluk ve römorkaj hizmetleri
Pilotage and towage services issues from the privatization perspective
- Tez No: 394647
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPTEKİN AKTALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Hukuk, Kamu Yönetimi, Marine, Law, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Kılavuz Kaptanlar; limanlar, kanallar, boğazlar gibi kısıtlı ve tehlikeli sularda gemilere seyir, iskeleye yanaşma ve ayrılma manevralarında kılavuzluk hizmeti veren uzman ve tecrübeli denizcilerdir. Ülkemizin denizlerle çevrili konumu, geniş hinterlandı ve gelişen dış ticareti ile artan deniz trafiği ve limancılık faaliyetlerinin ana unsuru olarak kılavuzluk ve römorkaj hizmetleri büyüyen bir sektör haline gelmiştir. Öncelikle kılavuzluk ve römorkaj tanımı yapılarak, Türkiye'deki teşkilat yapıları ve geçmişten günümüze kadar geçirdiği yapısal değişimler ele alınacaktır. Özellikle 90'lı yıllardan itibaren kılavuzluk ve römorkaj hizmetlerinin bazı özel kuruluşlarca verilmeye başlamasıyla ortaya çıkan hukuki tartışmalar kapsamında bu hizmetlerle ilgi kamu hizmeti ve kolluk kavramları, Türk idare hukuku kapsamında incelenmiştir. Kılavuzluk ve römorkaj hizmetlerinin özelleştirme sürecinde karşılaşılan durum özetlenmiş ve bu hizmetlerin yerine getirilmesinin usul ve esasları, teşkilat ve teşkilat bölgelerine ilişkin mevzuat altyapısı ve eksiklikleri ortaya konulmuştur. Yönetmelikle veya idari işlemle veyahut liman özelleştirmeleri ile özel teşebbüslere verilen faaliyet izinlerinin imtiyaz hakkı yönü dikkate alınarak, idare hukuku açısından değerlendirilerek çözüm önerileri sunulmuştur. Ayrıca konu, kılavuzluk ve römorkaj hizmetlerinin doğal tekel hakkı ve rekabete açılması önerileri, ülkemizde yaşanan tecrübeler, dünyadaki uygulamalar ve ile ilgili uluslararası ihtisas örgütlerinin tavsiye kararları muvacehesinde incelenmiş ve farklı görüş ve öneriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Marine pilots are expert navigators and ship handlers who provide services to ship masters navigating in risky and restricted waters such as port approaches and port areas, narrow channels and straits, rivers and canals or areas with marked or unmarked underwater obstacles. Owing to Turkey's peninsular nature surrounded by seas with large hinterland and fast growing foreign trade mostly transported by sea, pilotage and tug services have become a growing industry and a primary concern due to recent increase in sea traffic and port activities in the ports and of Turkey and other areas such as Turkish Straits where these services are widely provided. The paper starts with definition of pilotage and tug. Afterwards, organizational structure of those services and structural changes over the years is elaborated. In particular, public and law-enforcement services terms are examined under the Turkish Administrative Law related to emerging legal arguments by 90s after the pilotage and tug services had been started by some private entities. Additionally, the current circumstance of pilotage and tug services after privatization, principles and procedures of these services regarding implementation, legislative base and shortcomings on organizational structure and regional service area limitations are also addressed. Furthermore, by considering sole rights aspect (privileges) of these services, which are provided by officially authorised private enterprises in accordance with relevant directive, administrative act or port privatizations, some legal solutions are suggested. Finally, the subject matter is evaluated in the consideration of the natural monopoly of these services and opening to competition suggestions, on the basis of national experiences, international practice and recommendations of the relevant specialised international organizations.