Özelleştirme perspektifinden TÜRKŞEKER analizi ve yeni politika önerileri
TÜRKŞEKER analysis and new policy proposals from the perspective of privatization
  1. Tez No: 405555
  2. Yazar: YALÇIN ARSLANTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmada öncelikle TÜRKŞEKER'in özelleştirilmesi, genel özelleştirme amaçları açısından değerlendirilmiştir. Ayrıca mevcut TÜRKŞEKER özelleştirme yöntemindeki şeker sektörü açısından sakıncalı hususlar ortaya konarak çözüm önerisi de sunulmuştur. Son yıllarda giderek olumsuzluğu artan TÜRKŞEKER'in mali durumunun analizi yapılmıştır. Üretim ve maliyet verilerinden, bir kısım TÜRKŞEKER fabrikalarının bulunduğu bölgelerde pancar ve şeker üretim verimliliğinin düşük olduğu ve genellikle bu fabrikaların daha düşük kapasite kullanım oranlarıyla faaliyette bulunduğu sonucu ortaya çıkmış ve bu durum TÜRKŞEKER'in olumsuz mali tablosunun en önemli nedenlerinden biri olarak değerlendirilmiştir. Fabrikalara ilişkin analizden hareketle daha yüksek pancar ve şeker veriminin bulunduğu bölgelerdeki fabrikaların faaliyetlerini devam ettirmesi ve ilave bir maliyet yüklenmeden yalnızca kapasite kullanım oranlarının artırılması suretiyle TÜRKŞEKER'in birim satış maliyetlerinin düşeceği ve böylece dönem zararı yerine dönem kârı elde edebileceği sonucuna ulaşan bir politika önerisi getirilmiştir. Bu öneri; mevcut durumda geçerli olan TÜRKŞEKER'in toplam şeker üretimini aynı seviyede muhafaza eden ancak fabrika kapasite kullanım oranlarının artırılması için verimsiz fabrikaların kapatılarak yalnızca verimli fabrikalarla daha yüksek kapasitelerde üretim yapılmasına ilişkin politika üzerine kurgulanmıştır. Ayrıca kapanacak fabrikalardaki üretimden tamamen vazgeçilmesi durumu da analiz edilerek bu yöntemin de uygulanabilir bir politika olduğu gerekçeleriyle ortaya konmuştur. Böylece TÜRKŞEKER'in zarar yerine kâr eden bir yapıya kavuşturulmasıyla daha kolay ve daha iyi şartlarda özelleştirilmesini sağlayacak bir öneri olarak bu politika sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study primarly aims to evaluate privatization of TURKŞEKER with respect to general privatization goals. Moreover, inconvenient approaches in the privatization processes are issued to propose solutions for subjected problems. In the study, the financial statement of TURKSEKER which is increasingly negative in recent years is analysed. According to production and cost data, some of the TURKŞEKER factories are determined to operating under low capacity which leads to low productivity in sugar and beet. This evidence is considered as one of the most important causes of negative financial statements of TURKSEKER. Therefore, the study suggest the factories in the regions with a high beet and sugar productivity continue to operate along with increasing their capacity utilization rate in order to increase its profitability. This proposal builted on the scenario that maintains the current level of Turkseker's total sugar production but shut down the inefficient factories to increase the plant capacity utilization rate by operating only the the productive factories. It is also suggested with proof, the case of complate shut off the production in inefficient factories also a reasonable policy in order to have an productivity gains. Therefore, after taking those steps and having a more productive and profitable structure, the privatiaztion of TURKŞEKER would be more reasonable policy.