İlköğretim okulları müdürlerinin liderlik davranışlarının öğretmenlerin öğrenen okul algılarına etkisinde müdüre güvenin aracılık etkisi: Şanlıurfa Birecik ilçesi örneği
The mediation effect of the trust on principal of school principals' leadership behaviours on the effect of the learni̇ng school perceptions of teachers: The case study of Şanlıurfa - Bi̇reci̇k province
- Tez No: 394661
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET CEZMİ SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim okulları müdürlerinin liderlik davranışlarının öğretmenlerin öğrenen okullar algılarına etkisinde müdüre güvenin aracılık etkisini belirlemektir. Araştırmanın evrenini Birecik ilçe merkezinde yer alan 404 ilköğretim okulu öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma örneklemini basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilen 226 öğretmen oluşturmaktadır. Veriler hiyerarşik çoklu doğrusal regresyon yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Bu araştırma sonucunda liderlik davranışlarının hem öğrenen örgütleri hem de müdüre güveni anlamlı bir şekilde yordadığı görülmüştür. Liderlik davranışlarının öğrenen örgütleri yordamasında müdüre güvenin aracılık etkisiyle ilgili analizlerin sonuçlarına bakıldığında, müdüre güvenin kısmi ara yordayıcı olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular neticesinde çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the mediation effect of the trust on principal of elementary school principals' leadership behaviours on the effect of the learning school perceptions of teachers. The sample of research is 226 teachers that have been located in the center of Birecik. The teachers that were selected by randomly with simple sampling method from the research sample. Data was analyzed by using hierarchical multiple linear regression method. It has been seen that leadership behaviours predicted both learning organization and the trust of the director in a meaningful way as a result of this research. It has been found that the trust of director is a partial mediator when it is seen the result of the analysis related to mediation effect of the trust of director on the prediction of learning organization of leadership behaviours. Various suggestions have been made as a result of the data obtained from the research.