Olay yerinde elde edilen delillerin hukuki değeri
Event location law value of evidence obtained by event
- Tez No: 394666
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP GÜLŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Hukuk, Kamu Yönetimi, Forensic Medicine, Law, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Suç ve suçlu ile mücadelenin en önemli unsurlarından biri olay yeri inceleme safhasıdır. Ancak doğru yapılan bir inceleme sonucunda karar mercilerine yardımcı olacak bilgiler elde edilebilir. Bu sebeple adli bilimlerin olay yerinde başladığı kabul edilir. Bu çalışmanın amacı; adli bilimlerin önemli bir parçası olan olay yeri incelemesinin aşamalarını belirtmek, ülkemizdeki olay yerinde elde edilen delillerin yasalarımızdaki yerini irdeleyerek olay yeri incelemesindeki eksiklikleri, sorunları belirlemek, günümüz teknolojisine uygun olarak daha bilimsel ve doğru olay yeri incelemeleri yapılmasına yardımcı olmaktır. Türkiye'de olay yeri inceleme işlemlerini yapan birimlerin dışında kalan tüm kolluk görevlilerinin de olay yerinin korunması konusunda eğitilmesi gerekir. Olay yeri inceleme işlemleri kanun, yönetmelik ve genelgeler çerçevesinde yürütülmektedir. Son yıllarda Ceza Muhakemesi Kanununda yapılan değişiklik ve düzenlemelere bağlı olarak, olay yerinde elde edilen delillerin hukukumuzda değerlendirilmesi ve buna bağlı olarak inceleme işlemlerinde de bazı düzenlemeler yapılmıştır. Suç çeşitliliği arttıkça suçla mücadelede de bilimsel metotların kullanılması kaçınılmaz olmuştur. Gerçek, akla uygun ve realist, olayın bir bütünü veya bir parçasını temsil eden kanıtlardan veya kanıtların bütün olarak değerlendirilmesinden ortaya çıkarılmalıdır. Deliller, ispat için hukuk düzeninin en önemli unsurlarıdır. Hukuki olarak bir olayı soruşturma ve kovuşturmada sanıktan delile değil, delilden sanığa gitme metodu benimsenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important aspects of the fight against crime and criminals is that crime scene investigation stage. However, if done correctly will help decision-makers in an examination information can be obtained. It is considered that the reason start-scene forensic science. The purpose of this study forensic science to specify the stage of the crime scene investigation is an important part, by examining the place of our law of evidence obtained at the scene of our country event deficiencies in the on-site inspection to determine problems, more scientific and accurate crime scene investigation in accordance with the latest technology to help to do. All law enforcement officers in operations outside the crime scene investigation unit that Turkey should also be trained in the preservation of the scene. Crime scene investigation process laws, regulations and circulars issued by and is carried out within the framework of this legislation. Depending on the changes made to the Criminal Procedure Code and regulations in recent years, our national law case evaluation of the evidence obtained in situ and in consequence the review process are also made some arrangements. Increasing diversity in the fight against crime has dictated the use of scientific methods. Real reasonable and realistic, the event should be revealed for the evaluation of the evidence as a whole or representative of a whole or a part of the evidence. Evidence are the most important elements of the rule of law to prove. As evidence of the defendant in a case not legal investigations and prosecutions, the accused without proof push method adopted.