Değişik hukuk sistemleri açısından heyet halinde yargılama
The judgement that is as comission respect of different judicial systems
  1. Tez No: 394667
  2. Yazar: HASAN ŞAHİN KARACAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP GÜLŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zirve Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, iki uluslararası organizasyonun hukuk sistemleri, değişik devletlerin hukuk sistemleri, Türk Hukuk Sitemi araştırılmıştır. Değişik hukuk sistemlerindeki yargılama yerlerinin çeşitleri araştırılıp, kaç hakimle yargılama yapıldığı belirtilmiştir. Heyet yargılamasının hangi hukuk sistemlerinde olduğu ve genelde kaç hakim tarafından yapıldığı ve de tek hakimle karar verilirken jürinin de yargılamalarda yer aldığı bilgisine ulaşılmıştır. Bu bilgilerden dolayı heyet yargılamasının önemi ve hukuk sistemimize nasıl bir yeni anlayış getirilmesi gerektiği ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca, uluslararası organizasyonların hukuk sistemleri, Amerika Birleşik Devletleri hukuk sistemi, İngiltere hukuk sistemi, Suudi Arabistan Hukuk sistemi, Fransa hukuk sistemi, Türk hukuk sistemi karşılaştırılmış ve hepsinde genelde heyet halinde yargılama yapıldığı görülmüştür. Küçük ve orta dereceli hukuksal ihtiyaçlarda, bu devletlerin mahkemelerinde yargılama tek hakim tarafından yapılmaktadır. Ayrıca Avrupa Birliği mahkemesinde öninceleme yargılaması tek hakim tarafından ve komite tarafından gerçekleştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
At this work, two international organisations legal systems, differents of states legal systems, Türkish Legal Systems, have been investigated. The informations have been aboute thoses . İn different legal systems judgement places's types are investigated, how many judges decision making are specified. Which legal systems have commision, and decision making by how many judges have been reached to information, and also while one judge making decision making jury is replaced have been reached to the information. So these informations commission judgement's importance and how new understanding is need to bring to our legal system has been emerged. Further, internatioanal organisatioans's legal systems, United Stataes of Amerika legal system, England legal system, Saudi Arabia legal system, French legal system, Türkish legal system have been compared and commission judgement have been seen all of them. The Judgement have been made by one judge in this courts of states about small claims and medium claims of legal needs, Furthermore, in the European Union Court, enquiry judgement is realised by the one judge and the committe.