Öğretmenlerde örgütsel adalet, örgütsel özdeşleşme ve işten ayrılma niyetleri arasındaki ilişki
The relationship between organizational justice, organizational identification and turnour intention of teachers
- Tez No: 394700
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CEZMİ SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmenlerde örgütsel adalet, örgütsel özdeşleşme ve işten ayrılma niyetleri arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Araştırmanın evreni 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılında Kahramanmaraş ili Türkoğlu ilçesi genelinde görev yapan 246 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma evreninde yer alan öğretmenlerden 210 tanesi araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Veriler korelasyon, çoklu doğrusal regresyon analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Bu araştırmada örgütsel adaletin örgütsel özdeşleşmeyi anlamlı bir şekilde yordadığı, işten ayrılma niyetini ise yordamadığı sonucuna ulaşılmıştır. Örgütsel özdeşleşmenin işten ayrılma niyetini anlamlı bir şekilde yordadığı tespit edilmiştir. Öneri olarak kurum yöneticilerinin, öğretmenlerle kuracağı iletişim ve etkileşimde adil davranması, kuralları herkese eşit uygulaması gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the level of relationship between the organizational justice, organizational identification, and turnour intention of teachers. The population of this research is 246 teachers who work in Türkoğlu town Kahramanmaraş during the edication year 2013-2014. The sample of this research is 210 teachers. The data has been analysed by using correlation and multiple linear regression method. As a result of this research, it is concluded that organizational justice predicts the organizational identification significantly, but it does not predict turnover intention. It is also concluded that organizational identification predicts the turnover intention too. As a proposal, corporate executives should be fair in their communication and interaction with the teachers and should behave everyone equally.