Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü'ne müracaat eden eğitim düzeyi ve gelir seviyesi düşük bireylerde bağlanma stillerinin umutsuzluk düzeyleri ve stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişki
An investigation of the relationship between attachment styles, coping styles and hopelessness among low ses people who apply Istanbul division of the Ministry of Family and Social Policies provincial directorate of education
- Tez No: 394722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEFNE TAMAR GÜROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğüne müracaat eden eğitim düzeyi ve gelir seviyesi düşük bireylerde bağlanma stillerinin umutsuzluk düzeyleri ve stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Aynı zamanda, elde edilen bulgular, elverişli örnekleme (convenient sampling) yolu ile belirlenecek ve kontrol grubunu oluşturacak“normal”sosyo ekonomik seviyeye sahip bireylerden elde edilecek skorlar ile karşılaştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğüne başvuruda bulunan sosyo ekonomik seviyesi düşük bireyler ve uygun örnekleme yöntemi ile seçilmiş, normal sosyo ekonomik seviyeye sahip bireyler oluşturmuştur. Araştırmada İlişki Ölçekleri Anketi, Beck Umutsuzluk Ölçeği ve Stresle Başaçıkma Tarzları Ölçeği veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre çalışma ve kontrol gruplarında yer alan bireyler korkulu ve saplantılı bağlanma stillerinden elde ettikleri skorlar daha yüksektir, genel olarak umutsuzluk seviyeleri daha yüksektir ve stresle başa çıkarken Kendine Güvensiz, Boyun Eğici ve Sosyal Destek Arama yaklaşımlarını daha yoğun olarak kullanmaktadırlar. Ayrıca bazı demografik özelliklerin alt boyut skorları ile aralarında anlamlı seviyede ilişkiler bulunmuştur. Elde edilen bu bulgular ilgili literatür ışığında tartışılmış ve uygulayıcı ve araştırmacılara gerekli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the this study is to investigate the effect of attachment styles on the relationship between hopelessness level and coping strategies among people with low socio-economic status and who apply to the Ministry of Family and Social Politics Bureau in İstanbul. In the study, convenient sampling method was used to select the participants. At the same time, a group of people with“normal”socio-economic status was selected to enable making comparisons among the groups. The sample of the study was people who apply to the Ministry of Family and Social Politics Bureau in İstanbul for assistance. In the study, Beck Hopelessness Scale, Relationship Scale Questionnaire and Coping Strategies were used as data collection instruments. Based on the results it was found that on general, people with low socio economic status had high level of hopelessness, had a fearful and obsessed attachment styles and used social support seeking, unself-confident and inferior coping strategies more frequently. At the same time, it was found that, some of the demographical features were in relationship with those subscale scores. Based on the results obtained in the current study, the findings were discussed in the light of the relevant literature and some kind of recommendations were provided to the professionals working in the area and the academics studying in this topic.