Normal ve otizmi olan çocuklarda temel dil ve öğrenme becerilerinin değerlendirilmesi
Assessing the basic language and learning skills of children with normal development and autism
- Tez No: 394748
- Danışmanlar: PROF. DR. S. SEYHUN TOPBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın amacı, otizm spektrum bozukluğu ya da diğer gelişimsel bozukluğu olan çocukların dil becerilerini değerlendirmede kullanılan“Temel Dil ve Öğrenme Becerilerinin Değerlendirilmesi”adlı (ABLLS-R) dil değerlendirme aracının Türkiye'de işlevsel olarak uygulanıp uygulanamayacağını belirlemektir. Araştırma katılımcılarını, deney grubunu oluşturan 30 otizm tanısı almış çocuk ve kontrol grubunu oluşturan 30 normal gelişim gösteren çocuk oluşturmuştur. Katılımcıların yaş aralıkları otizmli çocuklar için, 4-10 arasında değişirken, normal gelişim gösteren çocukların yaş aralıkları 4-6 yaştır. Araştırmanın yöntemi betimsel nitelikte karşılaştırma modelidir. Araştırmanın bulgularına göre, otizmli çocuklar ile normal gelişim gösteren çocuklar ABLLS puanları açısından karşılaştırıldığında aralarında okuma becerileri alt testi hariç anlamlı bir fark bulunmuştur. Normal gelişim gösteren çocukların büyük bir kısmı değerlendirme sonuçlarından tam puan alırken otizmli çocukların büyük bir kısmı minimum düzeyde puanlar almıştır. Sonuç olarak, ABLLS-R aracının dil ve konuşma terapisti, özel eğitimciler ve diğer uzmanlar tarafından otizmli çocukların temel dil ve öğrenme becerilerinin değerlendirilmesi ve gereksinimlerinin izlenmesi sürecinde kullanılabilecek bir araç olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the functional applicability of the language assessment tool titled“Assessment of Basic Language and Learning Skills (ABLLS-R)”which is used in the assessment of language skills of children with Autism Spectrum Disorders or other developmental disorders. The participants of the research group consisted of 30 children diagnosed with autism and the ones of the control group consisted of 30 children exhibiting normal developmental pattern. The age range of the participants was between 4 and 10 for children with autism, whereas the age range for children showing normal development was between 4 and 6. In this study, the research design is set as descriptive comparison model. Results revealed statistically significant differences between children with autism and normal development in terms of the scores obtained from ABLLS except reading skills. While a large proportion of children exhibiting normal development achieved full scores from the assessment, a large portion of children with autism spectrum diagnosis received minimal level scores. The findings of the study suggest that ABLLS-R can be used safely and effectively to assess and follow the language and learning skills of children with autism.