Zihinsel yetersizliği olan öğrencilere hayat bilgisi dersinin şarkı ile ve doğrudan öğretim yöntemiyle sunulmasının etkililik ve verimliliklerinin karşılaştırılması
The comparision of effectiveness and efficiency of the teaching social studies lesson with direct teaching and with the method of teaching with songs to the students with intellectual disability
- Tez No: 394747
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF SAZAK PINAR, PROF. DR. AHMET SERKAN ECE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın amacı zihinsel yetersizliği olan öğrencilere hayat bilgisi dersinin şarkı ile ve doğrudan öğretim yöntemiyle öğretiminin etkililik ve verimliliklerinin karşılaştırmasıdır. Araştırmada, tek denekli araştırma modellerinden uyarlamalı dönüşümlü uygulamalar modeli kullanılmıştır. Araştırmanın deneklerini hafif düzeyde zihinsel yetersizlik tanısı almış 10-13 yaşları aralığında biri kız, ikisi erkek üç öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada hayat bilgisi konularından uzman görüşleri doğrultusunda birbirinden bağımsız ve eşit zorluk düzeyinde olan,“Beslenme saatindeki temizliğim ve kurallarım”ile“Çevremdeki meslekler”konuları belirlenmiştir. Bu konulardan“Beslenme saatindeki temizliğim ve kurallarım”konusu doğrudan öğretim yöntemi kullanılarak,“Çevremdeki meslekler”konusu ise şarkı ile öğretim kullanılarak öğretimi yapılmıştır. Ders planları kapsamında her iki konunun da analizi yapılmıştır, her iki öğretim için öğretim süreci yazılmıştır. Bu aşamada şarkı ile öğretim ile öğretimi yapılacak olan“Çevremdeki meslekler”konusunun analizi doğrultusunda şarkı sözleri yazılmıştır. Son olarak tamamlanan sözler bestelenmiştir. Araştırmanın sonucunda şarkı ile öğretim, doğrudan öğretim yöntemine göre daha etkili ve verimli olduğu bulunmuştur. Etkililik verilerine bakıldığında, ölçüte ulaşma düzeyi bütün deneklerde şarkı ile öğretim ile birinci, ikinci oturumda sağlanırken, doğrudan öğretim yönteminde dördüncü beşinci oturumda sağlanmıştır. Verimlilik verilerine bakıldığında ise, ölçüt karşılanıncaya kadar oluşan hatalı tepki sayıları, gerçekleşen oturum sayısı ve geçen süre yönünden incelendiğinde, öğrencilerin tümünün şarkı ile öğretim ile sunulan öğretim uygulamalarında daha az hatalı tepkide bulundukları, daha az sayıda oturum ile ve daha kısa sürede öğrendikleri görülmektedir. Elde edilen bulgular alanyazın ve uygulamalar çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The puppose of this study is to compare the effectiveness and efficiency of teaching social studies lesson with direct teaching and with teaching with songs to the students with intellectual disability. In this study, adapted alternating treatments model from single subject research design is used. The subjects of the study are two boys and one girl aged between 10 and 13 who are diagnosed as mild intellectual disability. In the study, topics from social studies“ My hygiene and rules during feeding time”and“Occupaitions around me”which are parallel with opinions of experts, independent and equally difficult are determined. From these topics“ My hygiene and rules during feding time”is carried out by using the method of direct teaching, the topic“ Occupations around me”is carried out by using the method of teaching with songs. Both topics is analysed within the scope of lesson plans and a teaching process is written with both methods. In this phase, song lyrics are written within the scope of the analysis of the subject“Occupations around me”which will be taught with the method of teaching with songs. As a result of the study, it is concluded that teaching with songs is more effective and efficience than the method of direct teaching. When the efficiency data is examined, in the method of teaching with songs, the level of reaching the criteria is achieved in the first or second sessions by all subjects but in the method of direct teaching it is obtained in the fourth or fifth sessions. As for the efficiency data, when the number of incorrect feedbacks, the number of sessions and the duration are examined until the criteria is reached, it is concluded that all students have less incorrect feedbacks, learn in less sessions and learn in a shorter time teaching with songs. The data which are obtained are discussed with regard to the literature and practices