The Philosophy of Humor in the American South: William Faulkner, Flannery O'Connor, and the Coen Brothers
Amerikan Güneyi'nde Mizahın Felsefesi: William Faulkner, Flannery O'Connor ve Coen Kardeşler
  1. Tez No: 722089
  2. Yazar: AZAD TÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEMAN GİRESUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, Felsefe, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Mizah, Mark Twain ve George Washington Harris gibi Amerikalı mizahçılardan çok önce, Amerikan sözlü edebiyatının ve anlatısının önemli bir bileşeni haline gelir. Gerçek bir Amerikan fenomeni olan Amerikan mizahı, Avrupa'dan koparak ve özgün bir edebi form olarak benzersizliğini korur. Twain ve diğer Güneyli yazarlar türe katkıda bulunsalar dahi, Güney Rönesansı özgünlüğün beşiğidir. Faulkner, bu dönemde mizah ve kara/grotesk mizah gibi birçok mizahi türü, özellikle ülke ve bölgenin ekonomik ve ırksal sorunları başta olmak üzere, kendine özgü anlatısını inşa eder. Büyük Buhran'ın (1929-30'lar) ardından Flannery O'Connor, çalışmalarında Güney'in özgünlüğünü farklı bir boyuta taşır. Kendisi mizah türü ile Amerikan Güneyinin tartışılmaz toplumsal normları ve sığ dini inançlarına yönelik eleştirilerden edebi dehasının gereği yepyeni bir eleştirel boyut geliştirir. Takiben Coen kardeşlerin filmografisi, bir anlamda, bu uzun soluklu edebi türün etkisini yerelden başlayarak Amerika Birleşik Devletleri'nin kuzeyinde ve tüm dünyada doğrular. Amerikan İç Savaşı öncesinde ortaya çıkıp, sözlü gelenekten yazılı geleneğe evrilerek tarih içinde değişen ekonomik ve kültürel değerlere özgün anlamdaki edebi cevabı haline gelen Güney mizahı, seçilmiş örnekleri ile bu tezde çeşitli felsefi ve kültürel mizah teorileri ekseninde çalışılmış olup, her çağda çeşitli başlıklar altında incelenmiş olsa dahi, çağdaş dünyadaki farklılıkları uzlaştıran bir köprü görevi üstlenmiş olması nedeni ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Humor has become an important component of American oral literature and narrative long before American humorists such as Mark Twain and George Washington Harris. While a genuinely American phenomenon, American humor retains its originality as a literary form, breaking away from Europe. Although Twain and other Southern writers have contributed to the genre, the Southern Renaissance is where its originality lies. During this period, Faulkner builds his own unique narrative with many humorous genres such as humor and dark/grotesque humor, especially the economic and racial problems of the country and region. Following the Great Depression (1929-30s), Flannery O'Connor in manifestation of her literary genius, especially through humor as a literary genre, brings forth from indisputable social norms, and shallow religious beliefs of the South a new critical dimension. Subsequently, the Coen Brothers' filmography confirms the long-standing influence of Southern humor as a literary genre expanding to the north of the United States and across the world. Originating prior to the American Civil War, Southern humor, evolved from oral to written tradition and eventually became a genuine breakthrough in American literature: especially in response to changing economic and cultural circumstances. Although Southern humor has been analyzed in numerous ways through time, in this thesis it has been studied by means of various philosophical and cultural theories of humor allowing to reach at an understanding for its favorable position in helping reconcile differences among people in the world in contemporary times.