David Hockney polaroid kolajlarında parça - bütün ilişkisi
Piece - whole relation in David Hockney's polaroid collages
- Tez No: 394757
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. FEYZİ KORUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
“David Hockney Polaroid Kolajlarında Parça-Bütün İlişkisi”başlıklı çalışmada, Pop Art sanat akımının İngiliz Sanatçısı David Hockney'in 1980'li yıllar boyunca ürettiği, Polaroid kolaj ve Fotokolaj çalışmaları incelenmiştir. Hockney'in kendine özgü çizgisinin yansıdığı bu çalışmalar, özgün ve yenilikçi kolaj tekniği örnekleri olarak sanat tarihinde önemli bir yer tutmaktadır. David Hockney, bu çalışmada ele alınan kolajlarını, fotoğraf çekmeye başladığı dönem ile aynı zamanda üretmiştir. Bu dönemde Hockney birçok fotoğraf çekmiştir ancak, sanatçı arzuladığı sonuçları bu karelerde elde edememiştir. Tek bir anın ve durağan bir perspektifin hakim olduğu bu fotoğraflar, Hockney için üzerinde çalışılması ve geliştirilmesi gereken bir durum teşkil etmiştir. Sanatçı bu eksiklikleri ortadan kaldırmak için, Kübizm akımının etkilerini taşıyan, Picasso ve Braque tarafından sanat tarihindeki yerini alan kolaj tekniği ile fotoğraflarını birleştirerek birçok çalışmaya imza atmıştır. Polaroid fotoğraflarla başlayıp daha sonra 35 mm'lik filmler ile çekimler yapmıştır. Bu çekimlerde aynı görüntünün farklı açı ve kısa zaman dilimi değişimlerinde çektiği binlerce kareyi yeni bir yüzey üzerinde birleştirmiştir. Büyük bir puzzle görünümünü andıran bu kolajlar, izleyici üzerinde şaşırtıcı ve hayranlık uyandırıcı bir etkiye sahiptirler. Bu çalışmada David Hockney'in Polaroid kolajları ve Fotokolajlarının içerik ve teknik özellikleri incelenirken, aynı zamanda sanatçının sanat kariyerinde etkilendiği sanat akımları ve sanat yaşamının diğer evreleri de incelenmiştir. Bu inceleme çerçevesinde dönemindeki gerek teknolojik gerek sosyolojik gelişmelerden etkilenerek ürettiği özgün çalışmalara da yer verilmiştir. Çağdaşlarından yenilikleri takip etme arzusu ve yeni sanatsal bakış açılarını yüceltme cesareti ile farklı bir yer edinen David Hockney'in resim ve fotoğraf sanatına katkıları, bu tezin merkezini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
English Pop Art artist David Hockney's polaroid collages and photo collages that were created in 1980's are analysed in this thesis named as“ Piece-Whole Relation in David Hockney's Polaroid Collages”. These works reflecting Hockney's unique style are considered as innovative and original collage samples as well as having a distinguished reputation in the world of art history. David Hockney created these collages over the same period when he started taking photographs. In this period, Hockney took many photographs but he could not achieve his goal with these pictures. These photographs that were dominated by only one moment and a stable perspective constituted an approach which had to be worked on and also improved by Hockney. In order to minimize these failures, Hockney combined his collage techniques which had been created by Picasso and Braque and been under the influence of Cubism. With this approach, he formed various pieces of art. Hockney started with polaroid photographs and then carried on his artistic period with 35 mm film. He overlapped thousands of pictures on a new surface which consisted of the changes of the same image from different perspectives and time segments. These collages which remind an immense puzzle have a suprising and inspiring effect on the spectator. In this thesis, David Hockney's polaroid collages and photo collages' content and technical features are analyzed. At the same time the art movements that have inspired the artist and other periods of his artistic career are also stated. The effect of technology and social context on his art works are over viewed. David Hockney has a unique place in terms of having a distinctive style from his colleagues with his motive to create new ways of art. Hockney's contributions to art and photography constitute this thesis' main focus.