Seramik sanatında sürrealizm
Sürreali̇zm i̇n cerami̇c art
- Tez No: 394766
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. EFE TÜRKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
19.yüzyılın en önemli sanat akımlarından biri olan sürrealizm,resmi olarak 1924 yılında doğmuş ve sonrasında küresel bir olguya dönüşmeyi başarmış bir sanat akımıdır. yüzyılın başındaki savaşın ve Endüstri devrimi'nin etkisiyle değişen insanın iç dünyasını, sosyoloji, felsefe ve psikoloji bilim dallarının rehberliğinde incelemiş olan sürrealistler, insan doğasının genel olarak us dışı olduğunu savunup, kendilerine yeni bir gerçeklik olgusu yaratmışlardır. sürrealistlerin yarattığı bu us dışına dayanan bu yeni gerçeklik olgusunun kültürümüze son yüzyılın herhangi başka bir sanat akımından daha fazla nüfuz ettiği görülmektedir. sürrealizm'in ortaya çıkıp yavaş yavaş bir sanat olgusuna dönüştüğü dönemde ,seramik malzemede geleneksel ve işlevsel tavrından kurtulmuş ve sanatsal bir ifade aracı olarakkullanılmaya başlamıştı. sürrealizmle birlikte geleneksel köklerinden kurtulup çağdaşlaşma sürecine giren seramik malzeme hem biçimsel hem kavramsal açıdan yeni bir anlatım biçimine kavuşmuştur. bu çalışmanın amacı , sürrealizm sanat akımının, çağdaş seramik sanatı üzerindeki etkisini incelemektir
Özet (Çeviri)
Surrealism is one of the most important art movements of the 19th century, which is officially born in 1924 and after that it has been managed to turn into a global phenomenon as an art movement. Surrealists, whom investigated the inner world of human by the help of sociology, philosophy and psychology that had been changed by the war began at the beginning of the century and the Industrial Revolution, created a new reality for themselves by virtue of admitting human nature, out of senses. This reality concept, which created by the surrealists and based on the unconscious, seems to influence our culture more than any other art movements of the last century. Throughout surrealism period, ceramic material also freed from the traditional and functional attitude and began to be used as an artistic means of expression. With the surrealism, ceramic material, which gets rid of the traditional roots and began the process of modernization, has gained formally and conceptually new forms of expression. The aim of this study is, to analyze the impact of the Surrealist movement to contemporary ceramic art