İmgesel oyun kavramının seramik sanatındaki yeri ve çağdaş yorumları
The role of imaginary play in ceramic artand its contemporary interpretations
- Tez No: 891013
- Danışmanlar: PROF. SIDIKA SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Düşsel olan ve gerçekleşmesi özlem olarak duyumsanan şey anlamına gelen imge, insanın iç dünyasının bir nevi yansımasıdır. İmgesel oyun ise, oyun aracılığı ile imgelerin gün yüzüne çıkarılması, somutlaştırılması olarak tanımlanabilir. Amaçların olmadığı, belirli bir şeyin düşünülüp tasarlanmadığı ve çoğu zaman anlık olan imgesel oyunlarda bazı durumlarda estetik algı gözetilmez. Çağdaş seramik sanatında Sürrealizm başta olmak üzere dönemin seramik sanatçıları ile ilk defa seramiğin geleneksel yapısının dışına çıkılıp modern imgesel oyun örnekleri üretilmeye başlanmıştır. Seramik formlar üzerindeki özgün ve spontane desenler ile imgeler dışa yansıtılmıştır. Günümüzde görünürlük gösteren birçok başarılı sanatçı da eserlerini rastlantısal çizgiler ve formlar ile oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında ilk olarak imgesel oyun kavramını irdelemek adına imge ve oyun kavramları üzerinde durulmuş, bu doğrultuda sonraki başlıklarda imgesel oyunun, seramik sanatının tarihsel gelişimi ile ilişkisi, çağdaş seramik sanatı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bununla birlikte bu konunun psikoloji alanı ile bağlantısı üzerinde durulup diğer disiplinlerle ilişkisi görsellerle örneklendirilmiştir. İmgesel oyun hakkında edinilen bilgiler doğrultusunda araştırmacı tarafından yeni tasarımlar yapılarak çağdaş seramik sanatına yeni ifadeler kazandırmak amacıyla eserler üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
The image, which means something that is imagined and longed for, is a reflection of the human inner world. Imaginary play can be defined as the revelation and concretization of images through play. In imaginary plays, where there are no specific objectives, no particular thing is thought or designed, and most of the time they are spontaneous, aesthetic perception is sometimes not considered. In contemporary ceramic art, especially with surrealist artists of the period, the traditional structure of ceramics was first broken away from, and modern examples of imaginary play began to be produced. Original and spontaneous patterns and images were reflected on ceramic forms. Many successful contemporary artists today also create their works with random lines and forms. In the scope of this research, the concepts of image and play were initially examined to delve into the concept of imaginary play. In the following sections, the relationship of imaginary play with the historical development of ceramic art and its effects on contemporary ceramic art were explored. Additionally, the connection of this topic with the field of psychology was emphasized and its relationship with other disciplines was exemplified with visuals. Based on the information obtained about imaginary play, new designs were created by the researcher to contribute new expressions to contemporary ceramic art.