Günümüzde Anadolu'da kadınlar tarafından yapılan çömlekçilik
Contemporary pottery by women in Anatolia
- Tez No: 394773
- Danışmanlar: PROF. SEVİM ÇİZER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Tarih öncesi çağlardan günümüze kadar neredeyse hiç değişmeden süregelen kadın üretimi çömlekçilik, genellikle yeme- içme kültürüne dayalı kap kacağın üretilmesi, bu kapların günlük ihiyaçları karşılayacak tahıl vb. gıdaların karşılığında takas edilmesi ve ev ekonomisine katkı oluşturacak biçimde satışa sunulmasından oluşmaktadır. Anadolu'daki çömlek üretimi ile ilgili en kapsamlı araştırma 1970'li yıllarda Prof. Güngör Güner tarafından yapılmıştır. Ancak o tarihlerden günümüze kadar gelen süre içerisinde Anadolu'nun tamamını kapsayan, üretim merkezlerinin durumunu belirten güncel bir araştırma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, daha önce konu ile ilgili yapılan araştırmalar referans alınarak içinde bulunduğumuz yüzyılda üretimin yapıldığı merkezleri tespit etmek, üretimde kullanılan araç-gereç ve donanımın yanı sıra tespit edilen merkezlerin durumunu güncellemek ve belgelemektir. Anadolu'da yapılan bu değerli üretimi araştırmak üzere tarafımızdan bir münferit proje hazırlanarak, Dokuz Eylül Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi'ne (BAP) başvurulmuştur. Projenin kabulü ile bir ekip kurulmuş, konu ile ilgili araştırmalar referans alınarak tespit edilen merkezlerde 3 yılı kapsayan alan araştırmaları yapılmıştır. Araştırmalarda, ilgili kişiler ile röportaj yapılarak ses kaydı, video çekimi ve fotoğraflama yöntemi ile tüm bilgiler belgelenmiş ve bu çalışma kapsamında sunulmuştur. Anadolu'nun tüm coğrafi bölgelerini kapsayan alan araştırması sonucu, değişen ve gelişen teknoloji ile birlikte kilden üretilmiş kapların yerini plastik, çelik v.b. ucuz malzemeler aldığı ve özellikle 1960'lı yıllardan sonra başlayan bu farklı malzeme kullanımı 1990'lı yıllara gelindiğinde yaygınlaşarak birçok üretim merkezinde üretimin bitmesine neden olduğu tespit edilmiştir. İçinde bulunduğu toplumun gelenek ve göreneklerini simgeleyerek kültürünü oluşturan kadın üretimi çömlekçiğin yeniden canlanması için; başta Kültür Bakanlıkları olmak üzere, belediye ve üniversite iş birliği ile ekipler oluşturularak, üretimin her aşamasında kolaylık sağlayacak maddi ve manevi desteğin yanı sıra fuar festival vb. organizasyonlar ile yeterli tanımlar yapılması sonucunda nesilden nesle aktarılarak yaşatılacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
From prehistoric times to the present day, women's ongoing production of pottery almost unchanged, it's consist of the production of pots rooted from food culture, exchange of these containers for the supplies like grain etc. to meet the daily needs, and contribution to the household economy by putting them on the market. The most comprehensive research on the production of pottery in Anatolia made by Professor Güngör Güner in the 1970s. However, there is no current research that covers Anatolia as whole with the status of the production centers from that day until today. The purpose of this study, taking the research that conducted on the subject previously as a reference point to identify centers of production in this century, update the status of tools and equipment production that used in as well as the updating the information of identified centers and documenting them. To investigate this a valuable production that made in Anatolia an individual project prepared by us and applied to, Dokuz Eylul University, the Scientific Research Projects Coordination Unit (BAP). A team was established with the acceptation of the project, by referencing the researches on the subject, 3 years in field research are made. In the study, interviews with related parties were documented by audio recordings, with all information to process, video footages and photos are presented in this study. As result of field research of all geographic regions covering the Anatolia, it's found that with changing and emerging technologies of the containers made of clay replaced by cheaper materials like plastic, steel, etc. and especially after 1960 the use of different materials expand rapidly with the beginning of the 1990s widespread of these materials led to an end in many production centers. For the revival of women's pottery production which composing the culture of their society by symbolizing traditions; with help in every stage of production, material and moral support as well as organizing the festival, fair, etc... by establishing teams with especially with the Ministry of Culture, municipalities and the university and with result of making enough identification we thought that will survive and transferred from one generation to another.