Üniversite öğrencilerinin kişisel ve sosyal uyum düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Researching about the relationship between university students' of personal and soci̇al adjustment levels i̇n terms of various variables
  1. Tez No: 394803
  2. Yazar: ERCAN ARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL ALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin kişisel ve sosyal uyum düzeyleri arasındaki ilişkilerin cinsiyet, öğrenim gördükleri okul türü, öğrenim gördükleri sınıf düzeyleri, en uzun süreyle yaşadıkları yerleşim yeri, algıladıkları sosyo-ekonomik düzeyleri ve algıladıkları anne-baba tutumları değişkenleri açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma betimleme türünde olup, ilişkisel modele dayalı bir çalışmadır. Araştırmada tarama(survey) yöntemi ve anket tekniği kullanılmıştır. Araştırma evreni 2013- 2014 öğretim yılında Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'nda öğrenim gören yaklaşık 5000 öğrenciden; Araştırmanın örneklemi ise söz konusu evrenden kolay örnekleme yöntemiyle seçilen 832 öğrenciden oluşmaktadır. Bu araştırmada veri toplamak amacı ile Özgüven (1976) tarafından geliştirilen ve bireylerin kişisel, sosyal ve genel uyumlarını ölçen 168 maddeden oluşan Hacettepe Kişilik Envanteri kullanılmıştır. Ayrıca çeşitli değişkenlerle ilgili bilgi toplamak amacıyla araştırmacı tarafından kişisel bilgi formu oluşturulmuştur. Araştırmada elde edilen veriler üzerinde frekans dağılımları, bağımsız gruplar için t testi, tek yönlü varyans analizi, Kruskal-Wallis analizi yapılmıştır. Araştırmada özetle şu bulgulara ulaşılmıştır: Araştırma sonuçlarına göre; üniversite öğrencilerinin cinsiyetlerine göre kişisel uyuma ait kendini gerçekleştirme alt boyutu ve sosyal uyumları arasında anlamlı farklılaşma görülmemiştir. Erkek öğrencilerin duygusal kararlılık, nevrotik eğilimler, psikotik belirtiler alt boyutları, kişisel uyum ve sosyal uyuma ait aile ilişkileri ve sosyal ilişkiler alt boyutları ile genel uyum ortalamaları kız öğrencilerinkinden anlamlı düzeyde yüksek olduğu bulunmuşken; kız öğrencilerin sosyal uyuma ait sosyal normlar ve anti sosyal eğilimler alt boyutlarına ait puan ortalamaları erkek öğrencilerinkinden anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Üniversite öğrencilerinin öğrenim gördükleri okul türleri, en uzun süreyle yaşadıkları yerleşim yeri, algıladıkları sosyo- ekonomik düzeyleri ile algıladıkları anne-baba tutumlarına göre kişisel uyumları arasında anlamlı farklılaşma görülmemiştir. Üniversite öğrencilerinin en uzun süreyle yaşadıkları yerleşim birimlerine göre sosyal ve genel uyumları arasında anlamlı farklılaşma bulunmamışken; öğrenim gördükleri okul türleri, öğrenim gördükleri sınıf düzeyleri, algıladıkları sosyo- ekonomik düzeyleri ile algıladıkları anne-baba tutumlarına göre sosyal ve genel uyum puan ortalamaları arasında anlamlı farklılaşma olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to research about the relationship between university students' social and personal accordance level in terms of their genders, types of the schools they study, their grades, the place where they live for a long time, the socio-economic levels and parents' attitudes they comprehend. This research, being sort of a description, is a relational model based study. Survey method and questionnaire technique are applied. Target population of the study consists of nearly 5000 university students who study in Vocational College of Health Service, Faculty of Divinity, Faculty of Engineering and Faculty of Agriculture of Igdır University, in 2013-2014 academic year, and the research sample group consists of 832 students chosen from the target population via the simple random sampling method. To have information for this research, Hacettepe Personality Inventory which is improved by Özgüven (1976) , evaluating people's personal, social and general accordance and consisting of 168 items, is applied. Also, a personal verse form is prepared by researcher to have information about various variables. Kruskal-Wallis analysis, one-way analysis of variance, t test for free groups and frequency distributions are applied on data that is found. According to results of the research, a significant difference is not found out between the university students' social accordance and sub-dimensions of self-realization belonging to personal accordance according to their genders. Male students' emotional determination, neurotic trends, psychotic symptoms sub- dimensions, their family relations belonging to personal and social accordance, social relationships, sub-dimensions and their general adaptation average is considerably higher than the female students'. The female students' social norms belonging to social accordance and anti-social trends , sub-dimensions' average points are higher than male students'. A significant difference between the university students' personal accordance and the type of the schools they study, the place where they live for a long time, the socio-economic levels and parents' attitudes they comprehend, is not found out. A significant difference is not found out between university students' general and social accordance according to dwelling units where they live for a long time, but a significant difference is found out between their social and general accordance's average points according to the types of schools they study, their grades, the socio-economic levels and the parents' attitudes they comprehend.