Üniversite öğrencilerinin iletişim becerilerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of communication skills of university students in terms of different variences
  1. Tez No: 394804
  2. Yazar: AYFER KADAKAL DÖLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL ALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin iletişim becerilerinin cinsiyet, sınıf düzeyleri, öğrenim alanı, genel akademik başarı durumu, problem çözme stratejileri, algılanan ana baba tutumu, teknolojik araç kullanma sıklığı, algılanan sosyo-ekonomik düzey, spor yapma durumu, sanatla uğraşma durumu değişkenleri açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma betimleme türünde olup, ilişkisel modele dayalı bir çalışmadır. Bu araştırmada tarama (survey) ve anket tekniği kullanılmıştır Araştırmanın evrenini 2012-2013 eğitim öğretim yılında Bayburt Üniversitesi'nde öğrenim gören eğitim fakültesi ve iktisadi idari bilimler fakültesi öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 2012-2013 eğitim öğretim yılında Bayburt Üniversitesi'nin iktisat, işletme, sınıf öğretmenliği, fen bilgisi öğretmenliği bölümlerinde öğrenim gören 720 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Korkut (1996) tarafından geliştirilen İletişim Becerilerini Değerlendirme Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler üzerinde frekans dağılımı, bağımsız gruplar için t testi, tek yönlü varyans analizi (One Way Anova) ve Kruskal-Wallis analizi yapılmıştır. Araştırmada özetle şu bulgulara ulaşılmıştır: Üniversite öğrencilerinin öğrenim alanları, genel akademik başarıları, problem çözme teknikleri ve spor yapma durumları ile iletişim becerileri arasında pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Buna karşılık üniversite öğrencilerinin cinsiyet, algılanan ana-baba tutumu, sınıf düzeyleri, teknolojik araç kullanma sıklığı, algılanan sosyo-ekonomik düzey, sanatla uğraşma durumları ile iletişim becerileri arasında anlamlı bir farklılaşma bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this research it is aimed to examine the communication skills of university students in terms of variences such as sex, class level, study department, general academic success, strategies of problem solving, percieved attitude of parents, frequency of using technological devices, socio-economical level, training regularity and artiness. This research is in the type of depiction and relational model is used in research. The universe of the research is created by students who studying faculty of education and faculty of economics & administrative sciences in 2012-2013 academic year.And the sample of the research created by 720 students in Bayburt University who studying department of economics faculty of business administration ,classroom teaching and the department of science of education in 2012-2013 academic year. In research, scale of evaluating communication skills which was created by Korkut 1996 is implemented as data collection tool. Analysis of frequency distribution, t test for independents, one-way analysis of variance (One Way Anova) and Kruskal Wallis analysises have been carried out on the data collected in research. In brief these findings have been gained in research. A meaningful relation has been found between communication skills and study departments, general academic successes and training regularities of students. On the contrary no meaningful differentiation has been found between communication skills, percieved attitude of parents and sex class level strategies of problem solving frequency of using technological devices socio-economical level and artiness of the students.