Yalvaç Ural'ın eserlerinin tematik açıdan incelenmesi ve eserlerinde çocuk eğitimiyle ilgili temel değerler
Examination of Yalvaç Ural's works thematically: A Study on basic values and principles related to childhood education in Yalvaç Ural's works
- Tez No: 394807
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 434
Özet
Bu araştırmada, Türk çocuk edebiyatı tarihi açısından önemli bir isim incelenmiştir. Bu isim çocukların Yalvaç abisi, Yalvaç Ural'dır. Yalvaç Ural, Türk çocuk edebiyatı tarihinin önemli dönüm noktalarından biridir. Araştırma, Türk çocuk edebiyatının öncü isimlerinden Yalvaç Ural'ın çocuk ve çocuk edebiyatı konularında ortaya koyduğu görüşler, yazdığı eserler, eserlerindeki eğitsel değerlerin tematik dağılımlarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı bu araştırmada, tarama modeli benimseniştir. Yazarın çocuklar ve yetişkinler için kaleme aldığı eserleriyle, kurgu dışı metinleri (gazete yazıları, röportajları) araştırmanın kapsamını oluşturur. Araştırmaya daha zengin veri seti sağlamak amacıyla yazarla yarı yapılandırılmış bir form kullanılarak görüşme gerçekleştirilmiştir. Bu aşamadan sonra elde edilen veriler, içerik analizi ve betimsel analiz yöntemleriyle çözümlenmiştir. Çözümleme yaparken araştırmada konu edilen eserler okunmuş, fişlenmiş, daha sonra tasnif edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, Yalvaç Ural'ın edebiyatın pek çok türünde eserler verdiği, eserlerinden yalnızca çocukların değil, büyüklerin de istifade ettiği bir yazar olduğu, günümüz çocukların yaşadığı sorunlara ayna tutmaya çalıştığı, eserlerinde geniş bir değer yelpazesinin var olduğu saptanmıştır. Araştırmada ulaşılan sonuçlardan hareketle Yalvaç Ural ve eserleri özelinde çocuk edebiyatıyla ilgili kimi hususlarda öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an important figure in Children's Literature in Turkey is examined. He is Yalvaç Ural, children's Uncle Yalvaç. Yalvaç Ural is one of the turning points in the History of Children's Literature in Turkey. This study aims to identify the thematic distribution of Yalvaç Ural's views about children and children's literature, his works and educational values in his Works. In this study, qualitative research techniques are used and descriptive method is adopted. The study consists of the writer's works written for children and adults and his written texts (columns, interviews). In order to enrich the study, a semi-structured interview is conducted with the writer. After this stage, the data acquired is analysed by content analysis and descriptive analysis techniques. During the analysis, target Works are read, recorded and then classified. According to the results of the study, it is confirmed that Yalvaç Ural has a variety of Works in multiple genres and not only the children benefit from his Works but also adults make use of them. In addition, he aims to mirror the problems of today's children and his Works have a wide range of values. In the light of these findings, some suggestions are made towards Yalvaç Ural and his Works, especially certain parts related to Children's literature.