Üniversite öğrencilerinin görüşleri doğrultusunda gitar çalgısının popülerlik durumunun incelenmesi
Analysis on popularity status of guitar instrument in terms of university studens' views
  1. Tez No: 394806
  2. Yazar: HÜSEYİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKÜ SEVİM ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, üniversite öğrencilerinin görüşleri doğrultusunda gitar çalgısının popülerlik durumunun incelenerek ortaya konulmasıdır. Bu temel amaç çerçevesinde üniversite öğrencilerinin görüşleri doğrultusunda gitar çalgısının popülerlik durumu nasıldır? sorusuna cevap aranmıştır. Araştırmada, genel tarama modelinden yararlanılmış, belirlenen konunun temellendirilmesi ve yönlendirilmesi için literatür taraması yapılarak konuyla ilgili bilgiler toplanmıştır. Üniversite öğrencilerinin görüşlerini belirlemek amacı ile araştırmacı tarafından 14 sorudan oluşan bir anket geliştirilmiştir. Bu araştırmanın çalışma evrenini, Kars ili, 2013-2014 eğitim-öğretim yılında Kafkas üniversitesinde öğrenim görmekte olan 11440 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Kafkas Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sınıf Öğretmenliği Bölümlerinde, Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili Edebiyatı ile Tarih Bölümlerinde, Fen Fakültesi Kimya Bölümünde, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünde, İlahiyat Fakültesi Din Kültürü - Ahlak Bilgisi Eğitimi Bölümü ve Veteriner Fakültesi Bölümlerinde 1, 2, 3, 4. ve 5. (veterine fakültesi) sınıflarda öğrenim görmekte olan 314 öğrenci oluşturmuştur. Üniversite öğrencilerinin gitar çalgısının popülerlik durumuna ilişkin görüşlerinin incelenmesi amacıyla verilerin frekans (f) ve yüzde (%) değerleri hesaplanmıştır. Öğrencilerin gitarın popülerlik durumuna ilişkin görüşleri arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığını belirlemek için cinsiyet, bölüm ve sınıf değişkenleri için Ki-Kare Testi kullanılmıştır. Araştırma verileri sonucunda ankette yer alan 6, 8 ve 11. sorulara verdikleri yanıtlar incelendiğinde; üniversite öğrencilerinin gitar çalgısını popüler bir çalgı olarak gördükleri ortaya çıkmıştır. Ayrıca araştırmaya katılan öğrencilerin 12. soruya verdikleri yanıtlar incelendiğinde gitar ile ilgili yapılan etkinliklere katılma konusunda da istekli oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to analysis the popularity status of guitar instrument in terms of university students' views. In this framework, it is aimed to find answer to the questions“What is the popularity status of the guitar instrument?”in terms of university students' views. In this study, it is used the general survey model; on the other hand, is used to collect data from the literature regarding this study with the aim of putting the study into a strong background and directed. It is developed the a questionnaires consisting of 14 items by the researcher in order to determine the university students views. The target population of this study is 11440 university students enrolled for 2013 – 2014 academic years in Kafkas University. The sample of this study is consisting of 314 university students in various grades, 1st, 2nd, 3rd, and 4th grades, from the departments of Turkish Language Teaching and Primary Teacher Training from Faculty of Education, from the departments of English Language and Literature and History from Faculty of Science and Letters, from the department of Business Administration from Faculty of Economics and Administrative Sciences, from Department of Religion and Ethics Teacher Training Theology from Faculty of Theology, in Kafkas University. It is evaluated the frequency (f) and percentage (%) values to analysis the popularity status of guitar instrument in terms of university students' views. It is tried to find out using chi-square test for gender, department and grades whether there is the significant differences among the students' views on the popularity status of guitar instrument. As a result of research data, when being analyzed the items numbered as 6, 8, and 11 in questionnaire, it is seem that the students evaluate the guitar as a popular instrument. However; when analyzed the answers to question 14 by the participant students in this study, it is seem that the students eager to participate in the guitar activities.