Türkçe öğretmeni adaylarının dinleme, konuşma, okuma ve yazma öz yeterlikleri ile öğrenme stillerinin incelenmesi
The investigation of pre - service Turkish language teachers' listening, speaking, reading and writing self - efficacy and learning styles
- Tez No: 394809
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİNE BÖREKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkçe öğretmeni adaylarının dinleme, konuşma, okuma ve yazma öz yeterlikleri ile öğrenme stillerini incelemektir. Türkçe öğretmeni adaylarının dinleme, konuşma, okuma ve yazma öz yeterliklerinin ve öğrenme stillerinin incelenmesine yönelik yapılan bu araştırma tarama türünde betimsel bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini 2014-2015 eğitim öğretim yılı güz yarıyılında Atatürk Üniversitesi, Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi, Türkçe Eğitimi Bölümü'nde öğrenim gören Türkçe öğretmeni adayları oluşturmaktadır. Çalışma evreninin tamamına ulaşılabileceği için herhangi bir örneklem seçme yoluna gidilmemiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Dinleme Özyeterlik Ölçeği”,“Konuşma Özyeterlik Ölçeği”,“Okuma Becerisi Özyeterlik Anketi”,“Yazılı Anlatım Özyeterlik Ölçeği”ve“Öğrenme Stilleri Envanteri-III”kullanılmıştır. Verilerin analizinde öncelikle verilerin normallik varsayımlarını karşılayıp karşılamadıkları kontrol edilmiş ve normal dağılım gösterdiği belirlenen verilerin analizinde parametrik testlerden iki grubun karşılaştırılmasında bağımsız örneklemler t-testi, ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), birden fazla bağımlı değişken ile çalışılacak durumlarda çok değişkenli varyans analizinin (MANOVA) ve iki kategorik verinin karşılaştırılmasında ise ki-kare analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre cinsiyet değişkeni ile Türkçe öğretmen adaylarının dinleme ve okuma becerisi öz yeterlikleri arasında kız Türkçe öğretmeni adayları lehine anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca Türkçe öğretmeni adaylarının konuşma becerisi öz yeterlikleri ile cinsiyet değişkeni arasında“etkili konuşma”alt boyutunda ve“genel toplam”da kız öğretmen adayları lehine, yazılı anlatım becerisi öz yeterlikleri ile cinsiyet değişkeni arasında ise“yazmayı değerlendirme”alt boyutunda kız öğretmen adayları lehine anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Türkçe öğretmeni adaylarının dinleme becerisi öz yeterlikleri sınıf değişkeni bakımından incelendiğinde 4. sınıfta öğrenim görmekte olan öğretmen adayları lehine anlamlı farklılık olduğu, Türkçe öğretmeni adaylarının konuşma, okuma ve yazılı anlatım becerisi öz yeterlikleri sınıf değişkeni bakımından incelendiğinde 3. ve 4. sınıfta öğrenim görmekte olan öğretmen adayları lehine anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Türkçe öğretmeni adaylarının dinleme, konuşma, okuma ve yazılı anlatım becerileri öz yeterliklerinin mezun olunan liseye göre farklılaşmadığı anlaşılmıştır. Türkçe öğretmeni adaylarının dinleme, konuşma, okuma ve yazılı anlatım becerileri öz yeterliklerinin ağırlıklı genel not ortalaması değişkenine göre sadece dinleme becerisi öz yeterliklerinde farklılıklar olduğu diğer öz yeterliklerde ise anlamlı farklılıkların olmadığı tespit edilmiştir. Türkçe öğretmeni adaylarının öğrenme stilleri incelendiğinde 46 öğretmen adayının“Özümseme”, 63 öğretmen adayının“Yerleştirme”, 16 öğretmen adayının“Ayrıştırma”ve 164 öğretmen adayının da“Değiştirme”öğrenme stiline sahip olduğu ve cinsiyet, sınıf, mezun olunan lise ve AGNO değişkenleri ile öğrenme stilleri arasında anlamlı farklılığa rastlanmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigation the listening, speaking, reading and writing self-efficacy and learning styles of Turkish teacher candidates. This study, which is conducted to investigation the listening, speaking, reading and writing self-efficacies and learning styles of Turkish teacher candidates, is a descriptive survey study. The population of the study is Turkish teacher candidates studying at Turkish Education Department of Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education of 2014-2015 academic year fall semester. As it can be reached for the entire study population, the sample wasn't selected. In the study“Listening Self-Efficacy Scale,”“Speaking Self-Efficacy Scale,”“Reading Skills Self Efficacy Questionnaire”,“Writing Self Efficacy Scale”and“Learning Styles Inventory-III”are used as data collection tools. In the analysis of data, the data were tested whether they meet the assumption of normality or not, in the analysis of the data showing normal distribution, in comparing the two groups for parametric tests, independent samples t-test, in the comparison of more than two groups One-Way Analysis of Variance (ANOVA), in the cases working with multiple dependent variable, multivariate analysis of variance (MANOVA) and the chi-square analysis was used to compare the two categorical data. According to data obtained from the study, significant difference has been found in favor of female Turkish teacher candidates, between gender and listening, reading skills self efficacy of Turkish teacher candidates. Also significant difference has been found in favor of female Turkish teacher candidates between Turkish teacher candidates' speaking skills self-efficacy and the gender variable in the dimension of 'effective speaking' and 'grand total' and between writing skills self-efficacy and the gender variable in the dimension of 'writing assessment'. Upon examining the Turkish teacher candidates' listening skills of self-efficacy in terms of the class variable, significant difference has been found in favor of 4th grade teacher candidates; upon examining the Turkish teacher candidates' speaking, reading and writing skills of self-efficacy in terms of the class variable, significant difference has been found in favor of 3rd and 4th grade teacher candidates. The listening, speaking, reading and writing skills self-efficacy of Turkish teacher candidates is understood not to differ according to the high school graduated. Differences have been found only in listening skills self efficacy in terms of the GPA (grade point average) variable of the listening, speaking, reading and writing skills self-efficacy of Turkish teacher candidates however there are no significant differences have been found in other self efficiencies. Examining the learning styles of Turkish teacher candidates 46 teachers have“Assimilating”, 63 teachers have“Accomodating”, 16 teachers have“Converging”and 164 teachers have“Diverging”learning styles and no significant differences have been found between the gender, class, graduated high school and GPA variables and the learning styles.