Reel efektif döviz kurunun elektrikli araç şirketlerinin finansal getirilerine etkisi: Tesla ve BYD örneği
The impact of the real effective exchange rate on the financial returns of electric vehicle companies: The case of Tesla and BYD
  1. Tez No: 991622
  2. Yazar: HAMZA ABDULLAH GHALEB MUNSOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÖKHAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe ve Denetim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, reel efektif döviz kuru (REER) başta olmak üzere makroekonomik, finansal ve sektörel faktörlerin, elektrikli araç sektörünün küresel liderleri olan Tesla ve BYD'nin hisse senedi risk primleri üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Çalışmada, Ocak 2011 – Aralık 2024 dönemine ait aylık veriler kullanılmıştır. Öncelikle sahte regresyon sorununu önlemek amacıyla tüm değişkenler birim kök ve eş bütünleşme testlerine tabi tutulmuştur. Ardından, modelin etkin piyasa hipotezine uygunluğu test edilerek, bağımlı değişken olan Tesla ve BYD risk primlerinin gecikmeli olarak kullanılıp kullanılmayacağına karar verilmiştir. Her iki firmanın da etkin piyasa hipotezine zayıf formda uygun bulunması nedeniyle analizlerde Sermaye Varlıklarını Fiyatlandırma Modeli (CAPM) esas alınmıştır. Risk primi belirleyicileri, CAPM temelli genişletilmiş çok faktörlü varlık fiyatlama modelleri kullanılarak tahmin edilmiştir. Elde edilen bulgular, reel efektif döviz kurunun firma risk primi üzerindeki etkilerinin homojen olmadığını göstermektedir. Tesla için Çin reel efektif döviz kuru risk primi üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahipken, ABD reel efektif döviz kurunun anlamlı olmadığı tespit edilmiştir. Buna karşılık BYD açısından ABD reel efektif döviz kuru negatif ve güçlü biçimde anlamlı bulunmuş, Çin reel efektif döviz kurunun ise etkisiz olduğu belirlenmiştir. CAPM çerçevesinde piyasa risk primi ve küresel belirsizliği temsil eden VIX Endeksi her iki firma için de anlamlıdır. Çalışmanın temel bulgusu, Tesla ve BYD'nin risk primlerinin kendi ülkelerinin değil, karşı ülkenin reel efektif döviz kurundan etkilendiğini göstermesidir. Bu durum, elektrikli araç sektöründe ABD ve Çin ekonomileri arasındaki yüksek entegrasyonu ve finansal risklerin firma bazında farklılaştığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to comparatively examine the impact of macroeconomic, financial, and sectoral factors—particularly the real effective exchange rate (REER)—on the stock risk premiums of Tesla and BYD, global leaders in the electric vehicle sector. Monthly data from January 2011 to December 2024 are employed. To avoid spurious regression, variables were subjected to unit root and cointegration tests. Subsequently, Efficient Market Hypothesis (EMH) tests determined whether risk premiums required lagged structures. Since both firms were found consistent with the weak form of market efficiency, the Capital Asset Pricing Model (CAPM) was adopted. Determinants were estimated using CAPM-based extended multifactor models. Findings indicate that REER effects are not homogeneous. For Tesla, the Chinese REER has a positive, statistically significant effect, while the US REER is insignificant. In contrast, for BYD, the US REER exhibits a negative, strongly significant impact, whereas the Chinese REER is insignificant. Within the CAPM framework, market risk premium and the VIX Index are significant for both firms. The key finding is that Tesla and BYD are affected by the REER of each other's home countries rather than their own. This highlights the high level of economic integration between the US and China in the electric vehicle market and reveals that financial risks differentiate on a firm basis.