Sakarya'da yaşayan Gürcülerde evlenme geleneği
Marri̇age tradi̇ti̇on of Georgi̇ans who li̇vi̇ng in Sakarya
  1. Tez No: 394969
  2. Yazar: HÜLYA KAHRAMANCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA MUSTAFA KESKİN, DOÇ. DR. BOZKURT KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Folklore, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kafkas halklarından olan Gürcüler, tarihsel süreç içerisinde Türkiye'nin çeşitli yerlerine“93 Harbi”olarak bilinen, 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı'nın hemen sonrasında göç etmişlerdir. Bu göç neticesinde, daha çok Karadeniz kıyılarına yerleşmiş olan Gürcülerin bir kısmı Sakarya'ya yerleşmiştir. Günümüzde Sakarya'nın birçok ilçesinde ve köyünde Gürcüler yaşamaya devam etmektedir. Düğün, doğum ve ölüm gibi insan hayatının en önemli geçiş dönemlerinden biridir. Birçok kültürel unsurları içinde barındıran evlilik törenleri, bir topluluğu tanımada önemli bir yere sahiptir. Sakarya'da yaşayan Gürcülerin evlenme geleneklerini konu alan bu araştırmada, evlilik törenlerinin öncesinde ve evlilik sürecinde, evlenecek eşi seçme, görücüye gitme, kız isteme, nişan, kına gecesi, düğün ve düğün sonrasında yapılan adetler incelenmiştir. Araştırma alanı, Sakarya'nın Gürcülerin çoğunlukla yaşadıkları ilçeleri ve köyleridir. Sakarya'da bulunan, Hendek-İkbaliye Köyü, Hendek-Pınarlı Köyü, Geyve- Nuriosmaniye Köyü, Hendek-İkramiye Köyü, Sapanca-Nailiye Köyünde ve Hendek merkezde oturan Gürcülerle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Düğün gelenekleriyle ilgili olarak araştırılan soruların cevapları, derinlemesine mülakat ve gözlem tekniği uygulanarak alınmıştır. Araştırmanın teorik kısmı ve Gürcülerin tarihi ile ilgili bilgiler, çeşitli kaynak kitaplardan edinilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına bakıldığında; Sakarya'da yaşayan Gürcülerin geleneklerine bağlı kalarak içinde bulundukları toplumun değerlerini aldıkları; bununla birlikte kendi kültürel kimliklerini de yaşatmaya devam ettirdikleri söylenebilir
Özet (Çeviri)
During the period historical, Georgians are one of the Caucasus peoples emigrated to various parts of Turkey, immediately after of 1877-78 The Ottoman and Russia War also known as“93 War”. As a result of this migration some part of Georgians who settled more in the Black Sea coasts, settled in Sakarya. Nowadays , Georgians continue to live in the many town and village of Sakarya. Wedding is one of the most important transition periods in human life, like birth and death. Wedding ceremony in hosting many cultural elements has important place in recognition community. Marriage traditions of Georgians who live in Sakarya are subject of in this research was examined, choosing a spouse, seeing the spouse, asking the spouse, engagement, henna night, wedding and after the wedding traditions, before the wedding ceremony and in the marriage process. Research areas are which most of Sakarya's Gerorgians living villages and towns. İnterview was arranged with Georgians who located in Sakarya, Hendek –İkbaliye Village, Hendek-Pinarli Village, Geyve-Nuriosmaniye Village, Hendek-İkramiye Village,Sapanca-Nailiye Village and Hendek Center. Questıons of researching about wedding traditions were answered with in-depth interview and observation technique. Technique part of researching and History of Georgians informations were utilized from various books. According to the results of the study; Georgians who live in Sakarya were affected from society values of area which in live, getting into a groove. At the same time, they continue to live their own cultural identity.