Doğrudan yabancı yatırımları etkileyen faktörler: Afganistan örneği
Factors affecting foreign direct investment: Afghanistan
  1. Tez No: 394970
  2. Yazar: ABDUL QAYUM SHAFAQ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, doğrudan yabancı yatırımları etkileyen faktörler: Afganistan örneği çerçevesinde incelenmiştir. Çalışmada öncelikle yatırım kavramı ve doğrudan yabancı yatırım türleri açıklanmıştır. Literatürde genellikle gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkelere doğru olan doğrudan yabancı yatırımları etkileyen faktörler çokça incelenmiştir. Bu çalışmada doğrudan yabancı yatırımı etkileyen değişkenler olarak Afganistan'ın toplam globalleşme endeksi, gayri safi yurt içi hâsılası, ithalat hacmi, ihracat hacmi ve döviz kuru (USD/AFN) alınmıştır. Analizler için 1991-2013 yılları arasındaki zaman serisi verileri kullanılmıştır. Ekonometrik yöntem, değişkenler ve sonuçlar ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Bu amaçla, öncelikle verilerin durağanlığı test edilmiş ve değişkenler arasında ilişkileri incelemek için korelasyon analizi kullanılmıştır. Ayrıca değişkenler arasındaki eşbütünleşme analizlerine bakılmıştır. Doğrudan yabancı yatırımları etkileyen faktörleri ortaya çıkarmak amacıyla geliştirilmiş olan 3 farklı regresyon modeli test edilmiştir. Bu regresyon sonuçlarına göre; toplam globalleşme, ithalat ve ihracat Afganistan'daki doğrudan yabancı yatırım üzerinde anlamlı ve pozitif, gayri safi yurt içi hâsıla ve döviz kurunda ise anlamlı ve negatif bir etkinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, factors affecting foreign direct investment: Afghanistan has been researched. Primarily investment concept and types of foreign direct investment have been clarified. In the literature review, generally the factors directly affecting foreign direct investment in developing and undeveloped countries have been greatly examined. In this study, the total globalization index, gross domestic product, import volume, export volume and exchange rate (USD/AFN) have been taken as the variables affecting foreign direct investment in Afghanistan. Time-series analysis has been exercised with reference to data set between 1991-2013. Econometric methods, variables, and results are discussed in detail. For this purpose, firstly stationary of the data have been tested and correlation analysis has been used to examine the relationships between variables. In addition the co-integration analysis between variables has been analyzed. 3 different regression models were developed in order to uncover the factors affecting foreign direct investment. According to this regression results; total globalization, import and export can have significant and positive impact; gross domestic product and foreign exchange rate have negative impact on foreign direct investment in Afghanistan.