Mahsun Kırmızıgül'ün filmlerinde Kürt sorunu ve Kürtler
Kurdish problem and Kurds in Mahsun Kırmızıgül's films
  1. Tez No: 394978
  2. Yazar: SAKİNE EYLEM USTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RASİM ÖZGÜR DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Milliyetçilik günümüzün en önemli çalışma alanlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Küreselleşme ile birlikte önemini yitireceği düşünülse de, milliyetçilik önemini yitirmemiş aksine daha da önemli hale gelmeye başlamıştır. Milliyetçiliğin önem kazanması ve Türkiye'nin Avrupa Birliğine uyum sürecinin de katkısı ile Kürt milliyetçiliği de gelişmeye başlamıştır. Milliyetçiliğin görünür olduğu alanlardan birisi de sinemadır. Sinema bir ideolojinin, bir düşüncenin en kolay ve en hızlı aktarım yollarından biridir. Geçmişten günümüze milliyetçi öğelerin sinemada sıklıkla yer aldığını izlediğimiz bir çok filmde görebiliriz. Kürtlerin anlatıldığı filmlerde de bu öğeleri görmemiz mümkün. Bu çalışmada yönetmen Mahsun Kırmızıgül'ün filmlerinde milliyetçilik ögelerinin nasıl kullanıldığı ve yönetmenin milliyetçilik algısını filmlerine nasıl yansıttığı incelenmeye çalışılmıştır. İncelenen filmlerde sivil milliyetçilik ön plana çıkarılmış ve devlet-vatandaş ilişkisi üzerinden bir milliyetçilik tanımlaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nationalism is one of the most important study area. Many people think that nationalism lose its importance because of the globalisation. But nationalism doesn't lose its importance, on the contrary it has become more improtant. When the nationalism is being more impertant and EU harmonization process is start Kurdish Nationalism has began to develop. Cinema is one of the area that the nationalism is visible. Cinema is one of the speedy way to transferr the idology and idea. We can see the nationalism's elements frequently in many films from past to today. It's possible to see these elements in the films which is telling about Kurds. In this thesis, How the nationalism represent in Mahsun Kırmızıgül's films and also it's anlysized that how the director reflect his perception of nationalism in his films. Sivic Nationalism comes into prominence in his films and Nationalism has been described though the state and citizen relations.