Krizden çıkış arayışları: İtalya örneği
Seeking a way out of the crisis: The case of Italy
  1. Tez No: 394977
  2. Yazar: ZEYNEP BEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP DURUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Kapitalizmin finansallaşma sürecinin doğrudan bir ürünü olan ABD kaynaklı Küresel Finans Krizi kısa bir süre içinde Avrupa'da Euro Borç Krizi'ne dönüşmüştür. Varoluşsal bir krize sürüklenen Avrupa ülkelerinden özellikle İtalya, krizi en derin yaşayan ülkelerdendir. Ülke, siyasi otorite boşluğundan kaynaklanan kaos ortamı ile birleşen Euro Borç Krizi ve kendi içsel dinamiklerinden kaynaklı yapısal sorunlar sebebiyle ekonomik istikrarsızlık sürecine girmiştir. İki trilyon dolar milli gelirini aşan yüksek borç miktarı sebebiyle krizin ortaya çıktığı diğer Avrupa ülkelerinden ayrışan İtalya'nın kurtarılması, çok daha zorlu bir süreci beraberinde getirmiştir. Nitekim Avrupa Merkez Bankası'nın kriz sebebiyle zorluk yaşayan diğer Avrupa ülkeleri için oluşturduğu fon, İtalya'nın kurtarılması için yeterli olmamıştır. Bu durum 2011 yılında ülkenin içine girdiği borç sarmalından çıkabilmesi için farklı eylem planlarını uygulamasını gerektirmiştir. Avrupa Merkez Bankası'nın ülkeye sağladığı yardımlardan öte, İtalya'nın stratejik sektörlerini güvence altına almak için uyguladığı“Korumacı Politikalar”ve ekonomisinde kapsamlı bir dönüşümün gerekliliğinden ötürü yürürlüğe konulan“Reform Paketleri”, krizden çıkış arayışlarının temelini oluşturmuştur. Bu bağlamda tez çalışmasının amacı; Avrupa ülkelerinde oluşan borç krizinin İtalya ekonomisini nasıl etkilediğini inceleyerek İtalya'nın içsel dinamiklerinden kaynaklı sorunların da krizin yayılmasındaki önemini vurgulamaktır. Ayrıca krizden çıkışta Avrupa Merkez Bankası ve İtalya Hükümeti tarafından belirlenen stratejilerin ne derece etkili olduğunun tartışılması da tez çalışmasındaki diğer amacı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Having originated in the USA, Global Finance Crisis, which is a direct result of the process of financialization of capitalism, has evolved into Euro-debt crisis in Europe in a short time. Among the European countries drawn into a struggle for existence, Italy seems to have had the most painful experience. The country has been experiencing a process of economic instability due to the Euro-debt crisis as well as the chaotic atmosphere as a result of the lack of political authority, and structural problems resulting from the country's inner dynamics. It is tougher sledding for Italy, differing from other European countries due to its high debts in excess of its national revenue of 2 trillion dollars, to recover from the crisis. Indeed, European Central Bank's rescue fund for European countries suffering from the crisis was not sufficient for the rescue of Italy. Diverse action plans needed to be implemented to pull Italy through the debt-spiral dating back to 2011. In this context, what formed the basis for the struggle for relief was Italian government's“protective policies”to secure its strategic sectors and“reform packages”brought into force due to a need for comprehensive transformation of economy as well as the assistance provided by the European Central Bank. In this regard the purpose of this dissertion is to examine the effects of -debt crisis on Italian economy and to lay emphasis on the aggravating role of problems resulting from the inner dynamics of Italy in the expansion of the crisis. It is also aimed to discuss to what extent the crisis relief strategies employed by European Central Bank and Government of Italy have been successful.