The human soul, free will and determinism under capitalism through Cronenberg's films
Cronenberg sineması üzerinden kapitalizmde insan ruhu, özgür irade ve belirlenimcilik
  1. Tez No: 395003
  2. Yazar: BESTE YAMALIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YILDIZ SİLİER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sahne ve Görüntü Sanatları, Philosophy, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezde, David Cronenberg filmleri aracılığıyla kapitalizmin insan doğası üzerindeki etkilerini özgür iradenin varlığı bağlamında araştıracağım. Tezin ilk bölümünde belirlenimciliğe bir giriş yapacağım ve belirlenimciliğin türleri olan uyuşumculuk ve uyuşmazcılık tartışmasından bahsedeceğim. İkinci bölümde insan doğası var mı, var ise değişken mi değil mi, tarihsel mi değil mi gibi soruları Sartre'ın ve Marx'ın argümanları üzerinden ele alacağım. Burada Sartre'ın özgür irade savunmasını Marx'ın tarihsel insan doğası anlayışı ile irdeleyeceğim. Üçüncü bölümde Freud'un belirlenimci insan doğası anlayışını inceleyip kendilerini Sartre'cı zanneden Freudyen Cronenberg karakterlerinden örnekler vereceğim. Dördüncü bölümde, Marcuse'nin argümanlarını kullanarak bu kendini aldatma sisteminin kapitalizmden kaynaklandığını iddia edeceğim. Tezin sonunda Marcuse'nin uyuşumculuktan ileri gelen iyimserliği ile Cronenberg'in uyuşmazcılıktan kaynaklanan kötümserliğini karşılaştırıp, Marcuse'nin yolunu seçerek kapitalizme alternatif sistemlerin mümkün olup olmadığını araştıracağım. Bu olasılıklar arasında teknolojinin özgürleştirici bir araç olarak kullanıldığı sistemleri Marcuse'nin, Haraway'in ve Wilde'ın argümanları üzerinden inceleyeceğim.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I will explore the effects of capitalism on human nature, in particular on whether we have free will or not, as portrayed in David Cronenberg films. In the first half I will make an introduction to determinism and relate the debate between compatibilism and incompatibilism. Then I will deal with the question of whether there is a human nature, and if there is whether it is fixed or not, historical or ahistorical, based on a basic comparison of Sartre, Marx and Freud on this issue. I will give Sartre's defense of free will and Marx's historical account of human nature. In the second half, I will describe Freud's deterministic human nature concept and analyze Cronenberg's main characters who think they have free will while they are living in fully determined worlds regarding these issues. Are they in self-deception (if incompatibilism is right) or not (if compatibilism is right)? Using Marcuse's arguments I will argue that they are in self- deception and this is a feature of how capitalism shapes individual psychodynamics. At the end of the thesis I will explore Marcuse's optimism about the future as based on compatibilism compared with Cronenberg's pessimism that is based on his incompatibilist ideas. I will try to see whether an alternative society is possible in which technology is used as a means for emancipation. Here I will compare and relate Marcuse's, Haraway's and Wilde's arguments on the emancipator potentials of technology.