The effects of valence and perceived brand globalness on trust in eWOM and on eWOM's influence
Algılanan marka küreselliğinin ve bağdeğerliğin elektronik ağızdan ağıza iletişimin güvenilirliği ve etkisine etkisi
  1. Tez No: 395006
  2. Yazar: MEHMET SELAMİ ALGUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN SAMİ KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ağızdan ağıza iletişimin tüketici davranışına etkisi zaten bilinmekte. İnternet ve mobil teknolojilerdeki gelişmeler bu olgunun yeni bir formunu meydana getirdi; elektronik ağızdan ağıza iletişim. Bu sadeece daha fazla insana ulaşmakla kalmayan, aynı zamanda bu insanlara çok daha hızlı ulaşabilen bir araç. Bu sebeple elektronik ağızdan ağıza iletişimin dinamiklerini anlamak önemli. Bu çalışmanın amacı, algılanan marka küreselliğinin ve bağdeğerliğin, elektronik ağızdan ağıza iletişimin güvenilirliğine ve etki seviyesine etkisinin belirlenmesidir. Veriler 160 elekronik ağızdan ağıza iletişim kullanıcısından toplanmıştır. Korelasyon, regresyon,çoklu regresyon, T-Test ve ANOVA analizeri uygulanmıştır. Sonuçlar algılanan marka küreselliğinin, olumlu bağdeğerliğe sahip elektronik ağızdan ağıza iletişimin güvenilirliğini ve etki seviyesini negatif yönde etkilerken, olumsuz elektronik ağızdan ağıza iletişimin güvenilirliğini ve etki seviyesini pozitif yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Bunun yanında bu çalışma; demografik özellikler, satın alma niyeti, algılanan kalite ve algılanan marka globalliği arasındaki ilişkileri gösterdiği gibi bağdeğerliğin etkisini de göstermiştir .
Özet (Çeviri)
Word of mouth's effect on consumer behavior is already known. Developments in internet and mobile technologies have created a new form of this phenomenon, electronic word of mouth. It is not only capable to reach higher number of people, it is also able to reach them in much less time. That is why it is important to understand electronic word of mouth's dynamics. The aim of this study is to undertand how perceived brand globalness and valence effects turstworthiness and influence of electronic word of mouth. Data have been collected from 160 electronic word of mouth users and have been analyzed by using correlation, regression, multiple regression, TTests and ANOVA. Results of analysis determine perceived brand globalness negatively effects trustworthiness and influence of positıve electronic word of mouth, and positıvely effects trustworthiness and influence of negative electronic word of mouth. Besides, this study shows the relationship between demographics, purchase intention, perceived quality and perceived brand globalness, as well as the effect of valence.