Dynamic voluntary contribution under time inconsistency
Zaman uyumsuz ekonomide dinamik gönüllü katkı
- Tez No: 395007
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışmada, hiperbol tercihlerin, bir kamu malı tedarik probleminin denge koşullarına etkisini inceledim. Alternatif olarak, tercihler bakımından zaman uyumlu bir ekonomide, kamu malı tedarik probleminin Nash dengesi, hiperbol tercihlerin olduğu ekonomide de bir Nash dengesidir. Bu çalışmadaki temel amaç bu iki ekonominin denge koşullarının benzerliklerini ve farklılıklarını incelemektir. Bu çalışmada kıstas model olarak Marx ve Matthews in 2000 yılında yayınladıkları makalenin dinamik, gönüllü katkı modelini kullandım. Temel olarak modelde bir kamu malı ve ölümsüz, sınırlı sayıda ajan vardır. Bu ajanlar kamu malı projesi kapsamında proje tamamlanmadan önce, istedikleri herhangi bir zaman diliminde istedikleri kadar katkı yapma yetkisine sahipler. Ajanların, toplam katkı miktarı üzerinden, kamu malının tedarik olduğu noktada bir sıçrama dolayısıyla süreksiz tercihleri vardır. Bu ekonomide ajanlar toplam katkı miktarını her zaman diliminde gözlemleyebiliyorlar, fakat bireysel katkıları gözlemleyemiyorlar. Ajanların, tercih bakımından sofistik zaman uyumsuz olduklarını farz ederek, bu ekonominin denge kümesini özelliklerini saptadım ve bunları yine tercih bakımından zaman uyumlu olan ajanların bulunduğu ekonominin denge kümesi ile karşılaştırdım. Bu karşılaştırma sonunda sofistik zaman uyumsuz ajanların denge kümesinin zaman uyumlu ajanların aynı ekonomide ki denge kümesini kapsadığını buldum. Ayrıca, tam tersi ilişkinin olmadığını gösteren örnekler türettim. Temel olarak beklenenin aksine, bu çalışmada; belirli koşullar altında, sofistik zaman uyumsuz ajanların belirli bir projeyi, zaman uyumlu ajanlara oranla daha erken bitirmek istedikleri sonucuna ulaştım.
Özet (Çeviri)
In this paper, I study the effects of hyperbolic preferences on the equilibrium conditions of a public good provision problem. Alternatively, the“Nash Equilibrium”of a public project with time-consistent agents in terms of preferences can be sustained under a sophisticated time-inconsistent set up. The basic question on my study is to analyze the similarities and the differences among the equilibria set of both set-up. I have considered the dynamic voluntary contribution model introduced in Marx and Matthews (2000). There is a public project and finitely many agents where each agent is allowed to contribute any amount she likes, in any period she likes before the project is completed. The agents have discontinuous preferences over the total contribution with a jump when there is provision. There is complete information about the environment but imperfect information about others' individual actions: each period, each agent observes only the total contribution made, not the other agents' individual contributions. Assuming the agents are time-inconsistent and sophisticated, I characterize the set of equilibria. I compare the set of equilibria under sophisticated time-inconsistent agents to that under time-consistent agents. I show that any equilibrium outcome for the time-consistent agents is also an equilibrium outcome for the time-inconsistent agents. Also, there is an equilibrium outcome for time-inconsistent agents, which is not an equilibrium outcome for the time-consistent agent. Moreover, I show that for any given project, the sophisticated time-inconsistent agents complete the project weakly earlier than the time-consistent agents