The moderating effects of idiocentrism and allocentrism, management power styles and valence of self goals on the relationship between organizational identification and conflict handling styles
Örgütle özdeşleşme ile çatışma tarzları arasındaki ilişkiye birey merkezci ve topluluk merkezci benlik algıları, yönetim tarafından uygulanan güç tarzları ve kişisel amaç değerliğinin etkisi
- Tez No: 158777
- Danışmanlar: PROF.DR. TÜLAY BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu araştırmada örgütle özdeşleşme ile çatışma çözüm tarzları arasındaki ilişkide topluluk merkezci ve birey merkezci benlik algılan, yönetim tarafından uygulanan güç tarzları ve kişisel amaç değerüğinin rolü incelenmiştir. Örgütle özdeşleşme, bireyin kendini tanımlarken kullandığı kavramlarla, örgütü tanımladığına inandığı kavramlar arasındaki benzerliğin derecesidir. Çatışma çözüm tarzları ise çeşitli etkileşim durumlarında kişilerin karakteristik kullandıkları olarak çatışmaları çözme tarzı olarak tanımlanır. Bu araştırmada çatışma çözüm tarzları bir tarafın kendi ilgi ve ihtiyaçlarının doyurulmasına verdikleri önemin derecesini açıklayan“kendi amaçlarına yönelik”boyut (self-concern) ve karşı tarafın ilgi, ihtiyaç ve çıkarlarına verilen önemin derecesini açıklayan“diğerinin amaçlarına yönelik”boyut (other- concern) olmak üzere iki boyutta olmak üzere beş temel çözüm tarzı olarak incelenmiştir. Örgütle özdeşleşme ile çatışma çözüm tarzları arasındaki ilişki incelendiğinde, örgütle özdeşleşmenin çatışma çözüm tarzları üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür. Yüksek düzeyde örgütle özdeşleşmeye sahip bireylerin örgüt amaçlarına yönelik çözüm tarzlarım benimsedikleri, düşük düzeyde örgütle özdeşleşmeye sahip bireylerin kendi amaçlarına yönelik çözüm tarzlarım benimsedikleri görülmüştür. Topluluk merkezci ve birey merkezci benlik algılarının şartlı değişken olarak örgütle özdeşleşme ile çatışma çözüm tarzları arasındaki ilişkiye etkileri incelenmiş, topluluk merkezci benlik algısının şartlı değişken etkisinin olduğu bulunmuştur. Örgütle özdeşleşmenin yüksek olduğu durumlarda topluluk merkezci benlik algısına sahip bireylerin örgüt amaçlarına yönelik çatışma çözüm tarzlarını benimsedikleri görülmüştür. Araştırmadan elde edilen bir diğer bulguda da, kişisel amaç değerliğinin çatışma çözüm tarzları üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür. Aynı zamanda kendi amaç değerliğinin seviyesi örgütle özdeşleşme ve çatışma çözüm tarzları arasındaki ilişkiyi şartlı değişken olarak etkilemektedir. Kendi amaç değerliğinin seviyesi yükseldikçe bireylerin daha çok kendi amaçlarına yönelik çözüm tarzlarına yöneldiği görülmüştür. Aynı zamanda yönetimce uygulanan güç tarzlarının şartlı değişken olarak örgütle özdeşleşme ile çatışma çözüm tarzları arasındaki ilişkiye etkisi incelenmiş ve bu ilişki üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The moderating effect of idiocentrism ad allocentrism, management power styles and valence of self goals on the relationship between organizational identification and conflict handling styles as been examined in this study. Organizational identification is the degree to which a member defines himself or herself by the same attributes that he or she believes define the organization. And conflict handling styles can be defined as the individuals' characteristic mode of managing conflict in a variety of interaction episodes. There are five main conflict handling styles according to the Dual Concern Model, and according to this model they are differentiated into two dimensions of concern for one's own goals (self-concern) and concern for other party's goals (other-concern). Self-concern is defined as“placing importance on one's own interests in the realm under dispute,”and other-concern is defined as“placing importance on other's interests and feeling responsible for the quality of other's outcomes”. When the relationship between Organizational identification and conflict handling styles is examined it has been found that Organizational identification has a main effect on conflict handling styles. When the level of organizational identification is high, people have a tendency to choose conflict styles with high concern for others but when the level of organizational identification is low people have a tendency choose conflict styles with high concern for self. Within the frame of this research, allocentrism and idiocentrism, as the moderating variable, has been examined and it has been found that allocentrism has a moderating effect on the relationship between organizational identification and conflict handling styles. Idiocentrism did not create significant moderating effects, on the relationship.between organizational identification. and.. conflict handling styles. It is found that valence of self goals has a main effect on conflict handling styles. Also, valence of self goals has a moderating effect on the relationship between organizational identification and conflict handling styles. When valence of self goals is perceived as high, there is a tendency towards conflict handling styles that emphasis self concern. Additionally, management power styles are also examined. Accordingly, it is found that management power styles do not have a moderating effect on the relationship between organizational identification and conflict handling styles.